Nişantaşı’nda “mahallenin suşicisi” olmayı hedefleyen Naomi Sushi Bar, Japon mutfağını Peru lezzetleriyle bir araya getiriyor.

naomi-g

Nişantaşı’nın her dönem popüler olan Mim Kemal Öke Caddesi’nde, Bread & Butter’ın eski yerinde, Ağustos ortasında açılan Naomi Sushi Bar’ın tek bir amacı var; mahallenin suşicisi olmak. Bu amaçlarını gerçeğe dönüştürmek için önlerinde bir engelleri de yok aslında; çünkü Nişantaşı’ndaki suşi restoranlarının sayısı, bir elin parmaklarını geçmiyor.
Mekânın sahibi Ece Demirbulak, Naomi’yi açmadan önce İstanbul’un önemli Japon restoranlarından birinde uzun yıllar işletmecilik yapmış. Japon mutfağının özünü, bir Japon şefin yanında çalışarak öğrenmiş. Fransa’da balık ve deniz mahsulleri üzerine yaptığı çalışmalar sonrasında da Naomi’nin işletmecisi Ertuğrul Çelik’le bir araya gelerek, yepyeni bir suşi markası oluşturmaya karar vermiş.
Naomi Sushi Bar’ı, İstanbul’daki diğer Japon restoranlarından ayıran en önemli yönü, menüsünde Peru-Japon füzyonuna yer vermesi. Bunu da Ece Demirbulak’ın aynı zamanda arkadaşı olan Perulu şef Giovanni Martinez’e borçlular. Naomi’de farklı lezzetler olmasını isteyen ekip; Japon, Çin ve Peru mutfaklarını bir araya getirerek, daha önce benzerlerine pek rastlanmayan bir menü oluşturmuş.
Menüden öne çıkan lezzetlere bakalım biraz da: Karidesli ve sebzeli tempura çeşitleri çok popüler. Peru mutfağı dokunuşlarını teppanyaki çeşitlerinde bolca hissedebiliyorsunuz. Başlangıçlardaki karides tempura’yı pek çok mekânda mutlaka tatmışsınızdır ama bir de Naomi’de denemenizi tavsiye ederiz.
Naomi’nin bir başka artısı, suşi çeşitleri arasına Türk damak tadına uygun lezzetler de katması. Ece Demirbulak, bir yemeğin orijinali nasılsa, dünyanın her yerinde o şekilde servis edilmesi gibi bir gereklilik olmadığını savunan çok sayıdaki mekân sahibinden biri. Onun bu bakış açısı, suşi sevmeyenler veya sadece “çiğ balık” gözüyle bakıp uzak duranlara bu mutfağı sevdirmek için, menüye pişmiş ve soslu suşiler eklenmesine vesile olmuş. Ayrıca mekânın hafif acılı wasabi’li dondurması da çok seviliyormuş.

NE YENİR? Başlangıçlardan sade veya baharatlı, organik soya fasulyesi edamame (12 – 14 TL), ceviche mix (30 TL) ve spicy shrimp tempura (30 TL) denenmeli. Suşinizi sashimi, maki, nigiri ve inside roll çeşitlerinden seçebiliyorsunuz. Tempura’larda karides, Çin fasulyesi, sebze ve kalamar göze çarpıyor (18 – 34 TL). Special roll’lerden iki önerimiz var: İlki tatlı patatesle kaplanmış karides, krem peynir, yengeç, avokado ve zencefil soslu, yumuşacık Chin Chin (35 TL). Diğeri ise adını mekânın şefinden alan, ıspanak ve deniztarağıyla çevrili, karides Giovanni roll (33 TL). Ayrıca menüde noodle ve pilav çeşitleri, teriyaki ve teppanyaki çeşitleri de mevcut. Yemeğin yanında ise erik şarabı, Japon viskisi ve birasının yanı sıra isterseniz sake de tercih edebiliyorsunuz. Yemek sonrasıydaysa yeşil çay veya yaseminli çayla son noktayı koyabilirsiniz.
Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. Çiftçiler Apt. No: 1/C, Şişli
12.00 – 00.00, mutfak kapanışı: 22.30
0212 234 3444