Özel seçilmiş yerel lezzetleri yeni tapas yorumlarıyla birleştiren cheerspera, sevdiklerinizle keyifli saatler vadediyor. 

CheersPera ile tanışmamız, açıldıktan çok kısa bir süre sonra oldu. Gideceğimizi öğrendiğim anda tapas, sushi ve yerel ürünlerden hazırlanan yemekleri merak etmeye başladım. Tapas denince akla dostlarla şarap eşliğinde uzayıp giden sohbetler geldiğinden, merak ettiğim en önemli nokta CheersPera’nın bu ihtiyacımızı karşılayıp karşılayamayacağıydı. Şunu söyleyebilirim ki, oturduktan sonra saatler geçmesine rağmen kendimizi masadan kalkmamak için bahaneler üretirken bulduk!

Pera’da çok şeker bir köşe dükkanda açılan CheersPera’nın menüsünde ağırlıklı olarak gurme tapas ve sushi seçenekleri bulunuyor. Mevsimsel olarak değişiklik gösterecek menüde, mekân şefleri tarafından inşa edilen organik tedarik zinciriyle, tüm besinler Türkiye’de yetiştikleri bölgelerden getirtiliyor. Örneğin tapaslarla birlikte masaya gelen ve çoğu tarife de dâhil edilen ekşi mayalı ekmekler, her gün Afyon’da üretilip, tazeliğini kaybetmeden Pera’ya geliyor, tariflerde kullanılan tuz Tunceli’den getirtiliyor. Bu liste Amasra’dan midye, Bergama’dan tulum, Manisa’dan zeytin ve zeytinyağı, İzmir’den kalamar, Kastamonu’dan pastırma diye devam ediyor.
Menüde öne çıkan lezzetlerden birkaçını; Thai deniz ürünü udon, keçi peyniri topları, tuna tartar, humus ve karamelize soğan üstünde ızgara sucuk, karışık etli İspanyol pizzası Coca de Xulla, Sicilya usulü köfte, midye mantar tempura olarak sayabiliriz.

Bizim CheersPera ziyaretimizde masanın en çok ilgi göreniyse sarımsak soslu, tütsülenmiş paprikalı karides Gambas al Ajillo idi. Mekânda yerel lezzetler de dünya mutfaklarından seçilen tarifler içinde kendini gösteriyor. Örneğin köy ızgara bazlaması üzerinde beğendili kuzu tandır servis ediliyor. Yerli peynir tabağında ise CheersPera’nın zengin kavından seçebileceğiniz yerli-yabancı şaraplara Diyarbakır örgü peyniri, Bergama tulumu, Muş’un eski kaşarı ve Gökçeada’nın keçi kellesi gibi peynir çeşitleri eşlik ediyor.

cheerspera peynir

1 2