Kalben ve Gece ile bir araya geldik. İstanbul ve müzik üzerine sohbet ettik; playlist’lerini bizimle paylaşmalarını istedik. 

YAZI: ELİF KAPTANOĞLU & YAŞAR BURAK MERİÇ
Fotoğraf: Erhan Tarlığ

KALBEN

Okumak, yazmak, şarkı söylemek hayatında hep vardı sanıyorum. Tüm zamanını müziğe ayırmaya karar vermeden önce neler yapıyordun? Bugün de şarkı sözleri yazıyorsun, yazarlığın bu şekli nasıl bir tecrübe senin için?
Senaryo yazarlığı, web editörlüğü, sosyal medya direktörlüğü gibi sektörün birçok alanında çalıştım. En son reklam yazarlığıyla uğraşıyordum. Yaklaşık iki yıl önce oradan ayrılarak tamamen müzik yapmaya karar verdim. Ama şarkı sözü yazarlığım çok daha eskiye dayanıyor. İlk şarkı sözlerimi ortaokul yıllarında yazmaya başlamıştım. Şiir de yazıyordum ondan önce, gitarla birleşince şarkı sözüne geçmiş oldum. Şarkı sözü yazmanın bir hikâye anlatıcılığı tarafı var; insanlara “o hikâyenin içinde sen de yalnız değilsin, ben de yalnız değilim” diyorum aslında, bu kısmı çok keyifli geldi.

Peki, okuyucularımız için kitap tavsiye etmeni istesek, bugün listende neler olur?
Gabriel Garcia Marquez’in “Bir Kayıp Denizci” kitabı olurdu mutlaka, bence yazarın bu kitabının kıymeti yeterince bilinmiyor. Bir de son zamanlarda Elif Yemenici’nin yazdığı çocuk kitabı “Eyvah Kalbim Kırıldı” hoşuma gitti. Elif aynı zamanda illüstratör. Kitabın başkarakterinin adı da “Kalben” bu arada. Bir de Bülent Diken ve Carsten B. Laustsen’e ait “Filmlerle Sosyoloji” kitabını sayabilirim.

İstanbul için bir şarkı seçmeni istesek, bu hangi şarkı olurdu? İstanbul’da vakit geçirmekten keyif aldığın yerler nereleri?
Şarkı kesinlikle Frank Sinatra Jr.’dan Black Night! Sanırım ikinci sorunun da cevabı Kuzguncuk olacak. Erkek arkadaşım Berkant’la ilk vakit geçirdiğimiz yer burasıydı. Sonra Samatya geliyor aklıma. Bilgi Üniversitesi’nin Santral Kampüsü de bir dönem çok zaman geçirdiğim bir yer olmuştu. Bütün kışı Avcılar sahilinde geçirdik, bayılıyorum oraya. Bir de Maltepe sahili var çok sevdiğim. İstanbul’da bir şekilde dolaşıyoruz, şehri yaşıyoruz.

Playlist
1- L’Impératrice – A View to a Kill
2- PJ Harvey – One Line
3- Sara Hartman – Satellite
4- Supertramp – Breakfast in America
5- James Blake – The Colour in Anything
6- The Lumineers – Cleopatra
7- Aino Venna – Marlene

KONSER TAKVİMİ
Bodrum Gümüslük Off Beach Club – 8 Haziran
İstanbul Akasya AVM Kültür Sanat Salonu – 21 Haziran
İstanbul Kadıköy Dorock – 29 Haziran

1 2