Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü… Onlara güvenli bir ortam sağlamak da bize düşen görevlerden biri. Sokak hayvanlarına yardım etmek istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, tüyolarımıza kulak verin.

* Barınaklar ve sokaklar yuva arayan minik dostlarımızla dolu. Eğer etrafınızda evcil hayvan isteyen birileri varsa onları satın almaya değil, sokaktan ya da barınaklardan sahiplendirmeye teşvik edebilirsiniz.

* Barınaklara yardım edin. Evinizi bir canlıyla paylaşacak imkânınız yoksa her ay düzenli olarak bir barınağı ziyaret edip mama, battaniye ve gazete gibi temiz atık kâğıt bağışlayarak onların hayatına dokunabilir, onlarla vakit geçirebilirsiniz.

* Hayvan hakları konusunda çalışan sivil toplum örgütlerinden birinde gönüllü olarak çalışın.

* Özellikle et, makarna ve süt ürünleri atıklarınızı ayrı bir kutuda biriktirerek, sokak hayvanları ile paylaşın.

* Soğuk günlerde hayvanlara kapınızın önüne su koyarken plastik kabın içine bir damla zeytinyağı damlatın. Plastik kap ve zeytinyağı suyun donmasını önler.

* Kış ayları ve soğuklar kapıda… Kâğıt ve karton atıklarınızı biriktirip kedi ve köpek evleri yaparak, onları soğuktan koruyabilirsiniz. Yapımı hayli basit olan bu evleri yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamayı unutmayın.

* Kediler sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri arabaların altı veya motorlarıdır. Özellikle soğuk günlerde arabanızı çalıştırmadan önce, kaputa vurarak motorda bir kedi olup olmadığını kontrol edin.

* Hasta hayvanları asla görmezden gelmeyin. En yakın belediyeye haber verebilir veya veterinere götürebilirsiniz.