“O grup gelmiyor bu grup gelmiyor” diye sızlanmayı bir kenara bırakın. Kitlesel fonlama anlayışını Türkiye ile buluşturan “Event You Make” sitesi sayesinde hayalleriniz bir tık uzağınızda. Buna Foo Fighters’ı İstanbul’da izlemek de dâhil… Merak ettiklerimizi sitenin kurucu ortaklarından Burçal Kavkeralp’e sorduk.

Fikir nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? Siteyi okurlarımıza tanıtabilir misiniz?
Event You Make, bireylerin taleplerini alarak onları etkinliğin merkezine taşıyor. Önce organizatörlere etkinliklere olan ön talep ve bağlılığı gösteriyor ve sonra da sponsorlara, aradıkları demografik yapının hangi etkinliklerde toplandığını gerçek rakamlarla sunuyor. 2013 yılında bir film festivali projesi planlarken, talepteki belirsizliğin organizasyonu düzenleyen için ne kadar büyük riskler taşıdığını gördük. Bu düşüncemize paralel olarak dünyada hızla yükselen kitlesel fonlama (crowdfunding) sitelerinin yapılarını inceledik. Diğer iki ortağımla beraber “Bu modeli etkinlik sektörü gerçeklerine göre nasıl en iyi şekilde kurgulayabiliriz” diye düşünürken, organizatör şapkası altında gördüğümüz risklerin ve belirsizliklerin neredeyse ortadan kaldırılabileceğini fark ettik ve projemiz şekillenmeye başladı. 2014 yılında henüz planlama aşamasındayken, LuckyEye firması projeye yatırım yaparak 4. ortağımız oldu.

Herkes konser vermesini istediği grup için giriş yapabiliyor mu?
Bireylerden veya isterlerse organizatörlerden gelen talepleri değerlendirip, gerçekleşmesi daha muhtemel olanlara sitede yer veriyoruz. Organizatörlerin ilgisini çekebilecek destek miktarını toplamak adına hem talep eden kullanıcıyı hem de diğer ilgili kullanıcıları, etkinliği paylaşmaya ve fonlamayı başlatmaya davet ediyoruz.

Kotayı, süreyi ve fiyatı kim belirliyor?
Event You Make sektör bilgileri, geçmiş etkinliklerin analizleri ve işbirliği yaptığı kurumlarla görüş alışverişinde bulunarak ön talep parametrelerini belirliyor. Sistem hayli esnek kurgulandığından, destek süresi ve kotayı da gelen taleplere göre revize edebiliyoruz ancak ön talep bedelini değiştirmiyoruz.

Foo Fighters’ın İstanbul konseri için yapılan destek çağrısını aktardığımda “Pek güvenli bulmadığım için girmedim” gibi cevaplarla karşılaştım. Site nezdinde grupların konser vermesi için yapılan ödemeler bir risk içeriyor mu?
Öncelikle etkinlik konfirme olana kadar hiç kimseden ödeme almıyoruz. Etkinliğin gerçekleşme ihtimalini artırmak, dikkat çekmek ve organizatörlere sağlıklı bir ön talep bilgisi oluşturmak adına ödeme taahhüdü alıyoruz ve ön talep bedelini kart bilgilerini doğrulamak adına bir süre bloke ediyoruz. Kullanıcı güvenliği bizim için çok önemli ve vazgeçilmez olduğundan kredi kartı bilgilerini kendi sunucumuz üzerinde saklamıyoruz ve sadece sanal POS anlaşması yaptığımız Türkiye’nin en büyük kurumsal bankalarından birinin sisteminden sorguluyoruz.

Peki, sizce Türkiye’de insanlar, ortada olmayan bir şeye para ödemeye hazır mı?
Sosyal medya bizim için çok değerli ancak son dönemde gördüğümüz gibi karar alınacak netlikte planlamalar yapmak için yeterli değil. Örneğin bir etkinliği sadece “like” etmek, yani “beğen” butonuna tık’lamak organizatör için fiiliyata dökülmedikçe maalesef bir anlam taşımıyor. Bu nedenle etkinlikler gerçekleşirse insanların gerçekten katılıp katılmayacağını görmek adına desteklerini önden kredi kartları aracılığı ile verdikleri taahhüt vasıtasıyla alıyoruz. Ancak sosyal medyanın tanıtım desteği sayesinde, bireylerin de etkinlik planları içinde daha fazla yer alacağına, kendilerini daha ait hissedeceklerine ve siteyi daha çok kullanacaklarına inanıyoruz. Sonuçta sitede yer alan herhangi bir etkinlik gerçekleşmez veya site üzerinden sahiplenilmezse, kimseden hiç bir şekilde ödeme alınmıyor. Her koşulda bu sistemin beklenen, istenen çok daha fazla etkinliğin hayata geçirilmesine, organizatör ve sponsorlar açısından da bu etkinliklerin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Bugüne kadar Event You Make üzerinden başarıya ulaşan ya da başarıya yaklaşan herhangi bir proje var mı?
Sitemiz açılalı henüz iki ay olmadı, ancak şimdiden insanların destek vermeye başlaması bize umut veriyor. Artan destek sayesinde platformumuzda yer almaya karar veren organizatör firmalar ve mekânların birkaç etkinliği yeni sezon planlamaları içerisine alacağını düşünüyoruz.