Otel ve yiyecek-içecek profesyonellerinin dünyadaki en prestijli buluşmalarından biri olan Sirha, 2013’den beri ülkemizde de gerçekleşiyor. Bu yıl 29 Kasım’da 6.’sı düzenlenecek olan buluşma, gıda sektöründeki son gelişmeleri takip etmek ve bu alandaki profesyoneller ile tanışmak için fırsatlar sağlıyor. Biz de fuar koordinatörü Abel Villemin‘e Sirha İstanbul hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

 

 

Bize kısaca Sirha İstanbul’dan bahsedebilir misiniz?
Sirha; otel, bar, kafe, restoran ve ev dışı tüketim sektörüne yönelik bir fuar. Dünyada birçok yerde organize ediliyor. Sirha’da tüketim sektörünün aracıları ve tedarikçiler bir araya geliyor. Tedarikçi dediğimiz zaman gıda, içecek, ekipman, pastacılık ve mobilya gibi pek çok daldan bahsediyoruz. Bu yıl, hem gıda hem de gıda dışını kapsıyoruz.

Sirha İstanbul’un 6. yılında bizleri neler bekliyor?
Aslında bu güne kadar Sirha İstanbul, yüzde 50 yerel, yüzde 50 ithal ürünlere yer veriyordu. Bu sene de ithal ürünle devam ediyoruz ama  yavaş yavaş yerli ve yöresel ürünleri de geliştirmeye başladık. Mesela bu yıl Anadolu’dan birçok yeni ürünümüz olacak. Büyük veya küçük üretici hatta çok küçük üretici firmalar da yer alacak Sirha İstanbul’da. Bu güne kadar  restoran sektörünü çok seçmiyorduk daha çok perakende ve sanayiye satıyorduk ama artık gastronomi ve restoran sektörünün farkındayız ve  Sirha aracılığıyla bu küçük üreticilere de ürün satıyoruz. Büyük bir firmanın kendi mimarı olur, kendi pazarlama ekipleri olur bu yüzden onlar için bir fuara katılmak daha kolaydır ama küçük ve uzaktan gelen bir firma için, bir aile firması için bu tarz fuarlara katılmak  zor olabiliyor. Biz de bundan yola çıkarak bu yıl küçük ve uzaktan gelen firmalara yönelik çeşitli çalışmalar yaptık ve başarılı olduk.

Bu yıl Sirha İstanbul’un ana etkinliği Omnivore olacak bize biraz bu etkinlikten söz edebilir misiniz?
Omnivore, mutfaktaki yaratıcılığı temsil eden bir platform. Omnivore’un ana amacı her hangi bir kurum işletmecisi, şefi ya da yatırımcısına ilan vermek. Mesela yeniden bir konsept oluşturmak istiyorsunuz ve fikre ihtiyacınız var ve bu sene dondurma üzerine çalışacaksınız diyelim. Dondurma, Türkiye’de gelişen bir sektör  ama yeterince kaynak yok. Kurumun yurt dışından veya başka firmalardan aracılar bulması ve bilgi alması lazım. İşte bu aşamada biz devreye giriyoruz. Yani Omnivore’un  esas amacı sıfırdan yatırım yapan kişiye fikir vermek. Diyelim ki restoran şefi menüyü geliştirmek istiyor, menüyü geliştirirken fikre ihtiyacı var bu fikri omnivore’da bulabiliyor çünkü gelen şefler kendi konseptlerini paylaşıyor ve diğer katılımcılar bu konular hakkında fikir sahibi olmuş oluyor.

Şunları da eklemek istiyorum; Biz Sirha İstanbul’da çeşitli aktiviteler organize ediyoruz. Sektör karar vericilerinin ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz. Hem katılımcı çalışması yapıyoruz hem de etkinlik yapıyoruz. Ana etkinliklerimizden bir tanesi şef yarışması. Son senelerde Türkiye’de görüyoruz ki yeni nesil  işletmeciler eski kuralları bozmak istiyor. Uygulamacı değil de biraz daha yaratıcı olmak istiyorlar. Böyle bir beklenti olduğu için bu kişilere yönelik omnivore’u ön plana çıkarıyoruz. Çünkü  omnivore’un amacı “evet siz farklısınız ve sizi desteklemek istiyoruz” demek.