Socrates Dergi’nin yeni oluşumu Socrates Bistro, Nişantaşı’nda açıldı. 

socrates-g

ürkiye’nin en alternatif spor dergisi Socrates Dergi, yepyeni mekânı Socrates Bistro ile yeme-içme dünyasına giriş yaptı. Ortakları Can Öz ve Baran Yağmurlu; dergi bünyesindeki toplantıların ve röportajların yapıldığı, sporcuların ağırlandığı, gelenlerin keyifli zaman geçirebildiği bir mekân yaratmayı uzun süredir düşünüyorlarmış aslında. Fikri hayata geçirmeye karar veren ikili, Mayıs ayından beri hazırlıklarını sürdürdükleri Socrates Bistro’yu, nihayet 2 Kasım’da açtı. Yerli piyasada örneğine pek de rastlamadığımız Socrates Dergi’yle organik bir bağı bulunan mekân, alternatif konseptiyle en az dergi kadar özgün bir oluşum. Üstelik bu bağ sadece tasarımla sınırlı kalmıyor, mekânın birçok noktasında da fark ediliyor. Rahat atmosferi, kendine özgü menüleri ve konuklara karşı sıcak yaklaşımları ile derginin samimi ruhu mekânın tamamında kendisini hissettiriyor.
Socrates Bistro’nun menüsü dünya mutfağı lezzetlerinden oluşuyor. Socrates ekibi birçok ülkeden beğendikleri yemekleri, kendilerine özgü dokunuşlarla birleştirerek, mekânın menüsüne taşımış. Oldukça dinamik, keskin ve bilinmedik tatlara yer verilen menü, yemek seçen birini ilk bakışta biraz zorlayabilir. Ama denedikçe yemeklerin ne kadar farklı ve lezzetli olduğunu hemen görüyorsunuz. Mekânın menüsünün mevsimsel olarak değişmesi planlanmış ancak Socrates’te küçük sürprizlerle karşılaşmanız da mümkün. Örneğin, mekânda Tour de France zamanı, organizasyonun geçtiği rotaların yiyeceklerini deneyebilir, krem şantili çilek ve şampanya ikramlarıyla keyiflenebilir ya da Wimbledon Turnuvası’na bira ve atıştırmalıklarınızla eşlik edebilirsiniz.
Socrates Bistro’nun yemeklerinde kullanılan ürünlerin çoğu mutfak ekibi tarafından yapılıyor. Dondurulmuş ürünlere yer vermeyen ekip, sosisi bile kendi üretiyor. Mekâna özel tatlar arasında kızarmış ananaslı mayonez, ev yapımı köri sos gibi spesiyal sosların yanı sıra marmelatlar da bulunuyor. Ayrıca ABD’den özel olarak getirilen Smoke Gun ile hem yemeklerde hem de kokteyllerde özel
tatlar yaratılıyor.
Teknik olarak da alışılmışın dışına çıkmak isteyen ekip, mekânlarda çok da sık rastlamadığımız Sous Vide tekniğini hemen her yemekte kullanmaya çalışıyor. Dolayısıyla yapılan yemekler daha lezzetli ve sağlıklı oluyor. Mekân içki menüsünde de yenilikçi tutumundan vazgeçmemiş. Misafirler yerli ve ithal olmak üzere bira, şarap, viski gibi klasik içkilerin dışında 19 farklı çeşit kokteylden birini seçebiliyor. Kokteyllerde şurup yerine baharatları vakumlayarak üretilen aromalar gerçekten fark yaratıyor. Kısacası derginin haberleri gibi, Socrates Bistro’nun menüleri de kendine özgü ve sıra dışı. Socrates Dergi nasıl üretmeyi seviyorsa; mekân da öyle, ürettikçe mutlu oluyor.

NE YENİR? Çekler’in biranın yanında sıkça tükettiği, Camembert peyniri ile servis edilen beyin kızartma (23 TL) kesinlikle denenmesi gereken bir atıştırmalık. Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık top kızartmalar öyle lezzetli ki, gelenler tekrar yemek istiyor. Ana yemek için sebzeli mac&cheese (30 TL) favorimiz. Yanında ev yapımı patates kızartması ile sunulan yengeç burger ise (36 TL) içerisindeki ızgara ananaslı mayonez sosu ile damakta güzel bir tat bırakıyor. Oldukça doyurucu olan burger de öğle ve akşam yemekleri için doğru tercihlerden biri. Günün sonunda, Socrates’e özel bir kokteyl olan De La Boe’yi (32 TL) içmeden de mekândan ayrılmayın.

Teşvikiye Mah. Teşvikiye
Fırın Sok. No: 6/A, Şişli
0212 260 1260
10.00 – 24.00