Yemek yemek için en uzak nereye gidebilirsiniz? İstanbul’un her semtinin kendine has bir lezzeti var. Gelin semtler arasında yolculuğa çıkalım. 

vefa-bozacisi

VEFA BOZACISI
1870’te Arnavutluk’tan İstanbul’a gelen Hacı Sadık Bey’in, o yıllarda şehirde satılan sulu kıvamlı, koyu renkli ve ekşi tatlı bozaları görüp, kendi tekniğiyle boza yapımına başlamasıyla temelleri atılan Vefa Bozacısı’nın ilk fabrikası, 1876’da Vefa semtinde açılmış. Nesiller boyu koyu kıvamlı, açık sarı renkli ve henüz yeni mayalanma kabarcıklarının oluştuğu andaki çok hafif ekşimsi lezzetiyle Vefa bozaları, İstanbul’un en köklü tarihe sahip içeceklerinden biri konumunda.

KURU KAHVECİ MEHMET EFENDİ
Türk Kahvesi denince Türkiye’de akla ilk gelen marka olan Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin ismini aldığı Mehmet Efendi, 1871 yılında, o dönemlerde sadece çekirdek olarak satılan çiğ çekirdek kahveyi kavurup dibekte öğüterek müşterilerine hazır bir şekilde satmaya başlamış. Eminönü’ndeki Tahmis Sokak’ta sattığı kahvelerin şanı tüm ülkeye yayılan Mehmet Efendi’nin vefatından sonra, ailesi Soyadı Kanunu’yla birlikte ‘Kurukahveci’ soyadını benimsemişler. Zaman içinde toplu üretime geçen ve paket kahveler satmaya devam eden markanın Tahmis Sokak’taki ünlü binası, şehirdeki art deco mimari örneklerinin en iyilerinden.

1 2 3 4