Kül, 2011 yılında yayımlanan ve müzik yazarları tarafından yılın en ilgi çekici albümlerinden biri olarak gösterilen ‘Artık Güçler Dengede’ albümlerinden sekiz yıl sonra, Ada Müzik etiketi ile yayımlanan ‘Ait ve Dair’ ile geri dönüyor.

Müziklerinin yıllar içerisinde geçirdiği evrimin varacağı noktayı sabırla bekleyen ve bu zaman zarfında titizlikle çalışan grup, kavramsal bir biçimde tasarladıkları bu yeni albümlerinde; müzikal içeriği, şarkı sözlerini, görsel tasarımı ve albüm fotoğraflarını bütüncül bir biçimde ele alıyor ve bizleri rafine ve sofistike bir müzikal dünyaya davet ediyor.

‘Ait ve Dair’ albümünde pek çoğu zincirleme bir biçimde birbirlerine eklemlenmiş ve böylelikle albüm içerisinde farklı tematik bölümler oluşturan 12 şarkı yer alıyor. Soyut ve içe dönük bir ambiyansta, zaman zaman beklenmedik bir yırtıcılığa ve sertliğe doğru evrilen parçalar, Kül’ün müzikal yolculuğundaki bu karanlık durağın ipuçlarını veriyor. Grubun alamet-i farikalarından olan çok boyutlu şarkı sözleri, albümün omurgasını oluşturan kavramsal yaklaşım dahilinde, aidiyet, güç, iyilik ve kötülük gibi insan doğasının en temel fakat en belirleyici öğelerini ve bu öğelerin günümüz etkilerini konu ediniyor. Aykırı ve imgesel bir mikro dünya içerisinde, bir çeşit hikaye anlatıcısı ile birlikte bu öğelerin izdüşümlerini arıyoruz.

Kül, son albümü Ait ve Dair ile 22 Mayıs Çarşamba IF Performance Hall Beşiktaş’ta dinleyicileriyle buluşacak.

Ait ve Dair albümünü aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.