Bu ay Moda’nın ilham kaynağı olarak sanata ve sanat eseri değerindeki koleksiyonlara göz atıyoruz.

Modaya yön veren en büyük unsurlardan biri de kuşkusuz sanat. Toplumsal olaylar, ekonomi, sosyolojik etkenler sanatı, sanat da modayı şekillendiriyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası mimariye büyük oranda etki eden Bauhaus akımı ya da 1600’lü yıllarda ortaya çıkıp tüm Avrupa’ya yayılan Barok gibi sanat akımları modernize edilerek sürekli karşımıza çıkıyor.

Sanat sadece modayı etkilemekle kalmıyor aslında öyle sanatsal anlar görüyoruz ki, bu bizi “Moda bir sanat mı?” diye düşündürmeye başlıyor. Örneğin Alexander McQueen’in 1999 Yaz Koleksiyonu’nu tanıttığı defile…  Defile, podyumda dönen bir platform üstüne çıkan beyaz elbiseli bir mankenin etrafındaki robotlar tarafından boyanması ile büyük sanatsal bir şova dönüşmüştü. Bir de tabiki Viktor and Rolf 2007 Yaz Koleksiyonu. Ekonomik krizden esinlenerek hazırladıklarını söyledikleri koleksiyonda ikili tülleri değişik formlara sokup hepimizi şaşırtan heykelsi bir görünüme sahip olmalarını sağlamışlardı. Göreni adeta büyüleyen balo elbiselerinden oluşan bu koleksiyonla ilerde bir Met Gala temasının kendilerine adanmasını garantilediler.

Peki sanat, usta tasarımcıların koleksiyonlarında ve kıyafetlerinde etkisini nasıl gösteriyor? Belli başlı bazı sanat akımlarına hep birlikte bakalım.

artdecogal

Image 1 of 7

ART DECO
Art Deco eşittir Chrysler Binası diyebiliriz. Art Deco simetriyi, geometrik şekilleri, zengin süslemeleri beraberinde getiriyor ve özünde kesinlikle lüks ve gösteriş yatıyor. Gucci’nin 2012 Yaz Koleksiyonu Art Deco etkisi altındaki koleksiyonlara en güzel örnek. Frida Gianni de New York’un Art Deco siluetini çok başarılı bir şekilde elbiselerin üzerine taşımıştı.