14. İstanbul Bienali: TUZLU SU Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori’ye paralel program
İstanbul Modern, 14. İstanbul Bienali “TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” kapsamında, çocuklara özel “Sanat Gözlemcileri” başlıklı bir eğitim programı sunuyor.
Pazartesi günleri hariç hafta içi hergün okul grupları için düzenlenen programa 7-12 yaş grubundan çocuklar ücretsiz olarak katılabiliyor. Sanat Gözlemcileri, İstanbul Modern’de sergilenen sanat çalışmalarından esinlenerek çocukların kendi bienal sergilerini oluşturmalarını amaçlıyor.

Program, eğlenceli bir oyun ile başlıyor. Çocuklar bienal sergisini gezmeden önce, müzenin Eğitim Odası’nda, içinde ne olduğunu bilmedikleri ve onlar için özel hazırlanan kutuları seçiyor ve içlerinden çıkan farklı ipuçlarıyla sergi gezilerine başlıyor. Çocuklara kutular içinde sunulan ipuçları, bienal sergisinde yer alan sanat çalışmalarının malzemelerine benzer malzemelerden ve imgelerden oluşuyor. Çocuklar bu ipuçlarının hangi sanat çalışmasına işaret edebileceğini keşfediyor, ardından müze uzmanı ile birlikte sanat çalışmalarını inceleyerek sergi gezilerini tamamlıyor.

Programın ikinci adımı Eğitim Odası’nda devam ediyor. Çocuklar, kutulardan çıkan malzemeleri bu defa kendi sanat çalışmalarını üretmek için kullanıyor: Akordeon defter, çini mürekkebi ve divit ucu ile defterler, asetat ve ahşap çubuklarla soyut formlar, şablonlarla çiçek motifleri gibi daha bir çok sanat çalışması yaratarak sanatçıların izini sürüyorlar.

Uygulamanın ardından çocuklar, inceledikleri ve yorumladıkları bu sanat çalışmalarını bir araya getiren bienal başlığı “TUZLU SU” üzerine tartışıyor ve okula döndüklerinde kendi sanat çalışmalarıyla oluşturabilecekleri olası bir sergi için kendi sergi isimlerini buluyor.

Etkinlik gün ve saatleri: Pazartesi hariç hafta içi her gün 10.00 ve 13.00

Kontenjan 20 öğrenci ile sınırlıdır.

5 Eylül – 1 Kasım 2015, 13:00
İstanbul Modern , Karaköy
Rezervasyon 0212 334 73 41