Ruh halini değiştirecek yoga hareketleri…

Bacaklarını başınızın arkasına koymak başka bir şey, yoga yapmak başka bir şey… Yoga eğitmeni Sara Ivanhoe, yoganın vücudumuzdaki bazı bölgeleri harekete geçirerek beynimizin ruh halimizi iyileştirecek salgılar üretmeye teşvik ettiğini belirtiyor. Bu hareketleri, akıl ve vücut arasındaki dengeyi sağlamak için yapın. Bütün hareketlerde, birkaç nefes alacak kadar bekle, rahatla ve pozisyonları tekrarla.

Sıkılgan: Downward Dog
Duvara yakın olacak şekilde, dizlerini yere koy ve ellerini yerde tut. Ellerini omuz genişliğinkadar aç ve yere sabitle. Sağ ayağını duvara yasladıktan sonra, sol ayağını da sağ ayağının yanına yasla. Vücudunu düz tutup, bacaklarını yere paralel hale getir; böylece vücudun L şekline gelecektir.

Hüzünlü: Camel
Bacakların, kalça genişliğinde açık olacak şekilde iken diz çök ve ayakuçlarını arkaya doğru çevir. Karnını içeriye doğru çek ve belini öne doğru it. Ellerini, belinin aşağı kısmına koy ve dirseklerini birbirine değdirmeye çalışırken, göğsünü yukarı doğru kaldırarak; vücudunu ger. Daha sonra ellerini topuklarına değdirerek, geriye doğru yasla.

Yıpranmış: Squat
Ayakların, kalçalarından biraz daha geniş olacak şekildeyken sağlam bir biçimde yere bas. Vücudunu dik bir pozisyona getir ve ellerini avuçların birbirine değecek şekilde birleştir. Ayakların 45 derecelik açıyla dönmüş olsun; nefes alıp verdikçe, göğsünü yukarı doğru kaldır ve belini geriye doğru uzat.

Güvensiz: Warrior Pose
Bu hareket, kendini daha büyük hissetmeni sağlayacağından, daha fazla alana ihtiyaç vardır. Ayakların geniş açıyla yere sabitlenmişken, kollarını iki yana doğru genişçe aç. Sağ ayağını dışarıya, sol ayağını ise öne doğru çevir. Daha sonra, sol bacağını 90 derecelik açıyla bükerek, bir süre bekley. Hareketi bitirince ters yönde tekrarla.<p>
Derleyen: Alparslan Çarkçı