redbullgal

“What Difference Does It Make? A Film About Making Music”
Red Bull Music Academy (RBMA) 15. yılını çok özel bir filmle kutluyor: What Difference Does It Make? A Film About Making Music. 17 Şubat’ta dünyanın farklı şehirlerinde gerçekleşecek galalarla izleyiciyle buluşacak filmin İstanbul gösterimi ise aynı tarihte “!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali” kapsamında Beyoğlu Fitaş Cinemaximum’da.

2012 yılında “Almanya’nın Yaratıcılık Lideri” seçilen ödüllü Alman yönetmen alf Schmerberg imzalı film, 2013 yılında New York’ta gerçekleşen RBMA etkinlikleri sırasında çekildi. Fragmanı geçtiğimiz günlerde internette yayımlanan “What Difference Does It Make? A Film About Making Music”; müziğin içinde yaşanan hayatlardan yola çıkarken müziğin ötesine geçiyor ve “Bunu neden yapıyorum ve nasıl bir fark yaratıyorum?”(Brian Eno) sorusuyla hayatın kendisini sorgulatmayı hedefliyor. Filmde bu soruya cevap veren müzisyenler arasında Lee‚ Scratch’ Perry, Brian Eno, Philip Glass, Giorgio Moroder, Erykah Badu, Nile Rodgers, Rakim , Skream, Q-Tip, Bernie Worell, Egyptian Lover, Ken Scott, Thundecat, Richie Hawtin, James Murphy, Debbie Harry, Stephen O’Malley yer alıyor. Bugünün müzik dünyasının şekillenmesine ilham kaynağı olan bu isimler, 15 yıl boyunca RBMA’da konuşmacı ve eğitmen olarak da yer aldılar. Yönetmen, yapımcı ve Berlinli sanat topluluğu Mindpirates üyesi Ralf Schmerberg tarafından çekilen “What Difference Does It Make? A Film About Making Music”, baş döndürücü bir dünyası olan RBMA’nın atmosferini yansıtırken farklı müzik türleri ve jenerasyonlar tarafından temsil edilen yeni müzikal fikirlerin canlanmasını da hedefliyor.

FİLMİN KUTLAMASI GARAGE DUAYENİ TODD EDWARDS İLE İSTANBUL MODERN’DE
Filmin kutlaması aynı akşam İstanbul Modern Restoran’da Jerseyli garage ustası Todd Edwards ev sahipliğinde gerçekleşecek çok özel bir partiyle yapılacak. 2013 Grammy Ödüllerin’de Random Access Memories albümü ile  “Yılın Albümü” ödülünü Daft Punk ikilisi  ile birlikte kucaklayan Todd Edwards öncesi ise RBMA 2013 katılımcılarından, RBMA Radyo yerli programı Meze’nin yaratıcıs, FOC Edits ve Vesvese projelerinden de tanıdığımız Kaan Düzarat setin başında olacak. Müzik dolu gecenin katılım kapasitesi sınırlı… Katılmak için redbull.com.tr/muzik adresinden başvuru formunu doldurmak yeterli.  Ayrıca bu özel gecenin ardından 18 Şubat Salı  günü RBMA ve !f Istanbul’un birlikte  gerçekleştirilecekleri, ‘90’lardan günümüze House müzik ve bir müzik türünü yeniden şekillendirmek’’ Konulu Todd Edwards ve Red Bull Music Academy online dergi editörü Todd Burnssohbetine katılmak isteyenlerin 16:00’da Salt Beyoglu’nda olması yeterli.