Indhira Taşpınar, sahibi olduğu restoran/gece kulübü Propaganda’nın menüsü için Barselona’daki xemei restoranin kurucuları maximo ve Stefano Colombo ile işbirliği yaptı. Biz de bu üçlüyü bir araya getirdik. Yeni menüden tüyolar aldık.

roportajgal

Image 1 of 2

Öncelikle sizlerden başlayalım. Restoran işine nasıl girdiniz?
Üniversite yıllarımızda paraya ihtiyacımız olduğu için restoranlarda çalışmaya başladık. Bulaşıkçılıktan temizliğe kadar mutfakta yapılabilecek işlerin çoğunu üstlendik. Sonrasında Venedik’teki restoranlarda kendimizi geliştirdik.

İtalyan olmanıza rağmen restoranınız Xemei’yi Barcelona’da açmaya karar verdiniz. Bu fikrin arkasındaki hikâyeden bahseder misiniz?
Stefano: Maximo Venedik’te yaşıyor, kendi restoranını işletiyordu. Ben önce Londra’da, ardından Milano’da yaşadım. İşimi değiştirmiştim ve endüstriyel tasarımcı olarak çalışıyordum. Bir dönem radyo istasyonlarında da görev aldım. Bir müzik projesi için altı aylığına Barselona’ya taşındım. Oradayken restoran açmak için ideal olduğunu düşündüğüm bir noktaya âşık oldum. Şehri de çok sevmiştim. Barselona’da kalmaya karar verdim. Max’ı Barselona’ya gelmesi için ikna ettim. 2005 yılında, o âşık olduğum yerde Xemei’yi açtık.

Propaganda için yeni bir menü tasarladınız. Propaganda ile çalışmaya nasıl başladınız?
Indhira Taşpınar eskiden Barselona’da yaşıyordu. Şehirle Indhira arasında derin bir bağ var, bu sebeple Barcelona’yı sık sık ziyaret ediyor. Bizim restoranımıza da birkaç kere geldi, çok sevdi. Kendisiyle arkadaş olmaya başladık. Geçtiğimiz aylarda da bize, Propaganda’nın menüsüyle ilgili yenilik yapmamız için teklifte bulundu. Indhira’yla çalışmak ve çok güçlü bir şehir olan İstanbul’da neler olup bittiğini öğrenmek çok güzel bir fırsat oldu. Çok yoğun olmamıza rağmen bu şansı kaçıramazdık. İstanbul’un insanları biz İtalyanlar’a çok benziyor, Akdenizliyiz sonuçta.

Hikâyeyi sizin tarafınızdan da dinlemek isteriz. Maximo ve Stefano ile çalışmaya nasıl başladınız, onlarla çalışmak nasıl? İleride de Propaganda’nın menüsüne destek verecekler mi?
IndhIra: Eskiden orada bulunduğum ve kız kardeşim de şu an orada yaşadığı için Barselona’ya sıkça gidiyorum. Üç sene önce kız kardeşim ve eşi beni Xemei’ye götürdüler. İlk girdiğim anda yemekleri ve sıcak ortamıyla Xemei’ye bayıldım. Her Barselona ziyaretimde ailemle mutlaka Xemei’ye gideriz. Bu sene ilk defa Adnan (Taşpınar) ile gittim ve o da yemeklerinden oldukça etkilendi. Maximo ve Stefano Colombo’ya Propaganda’nın yeni menüsü için ortak bir çalışma teklif ettik. Colombo kardeşler mükemmel insanlar, sıcakkanlı ve profesyoneller ayrıca yaptıkları işe âşıklar. Onlar ile çalışmaktan çok memnun kaldık ve evet yine onlarla çalışmayı çok isteriz. Belki Barselona’da yer alacak bir proje bile olabilir.