Genç Çarşamba Konserleri
“Polonya’dan Yeni Sesler” Konser serisi Eylül’de Başlıyor!

Pera Müzesi, Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin 600. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında, Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan culture.pl. (www.turkiye.culture.pl) işbirliğiyle, Pera Café’de Genç Çarşamba konserleri düzenlemeye devam ediyor.. Sezonun ilk konseri 17 Eylül Çarşamba günü saat 20:00’de Polonyalı çağdaş punk grubu Drekoty ile gerçekleşecek. 24 Eylül Çarşamba günü saat 20:00’de ise Polonyalı deneysel akustik caz ikilisi Mikrokolektyw sahne alacak.

2012’de ilk albümleri Persentyna ile tanınan ve çağdaş punk diye tanımlanabilecek bir tınıya sahip olan Drekoty, enerjik ve umursamaz tarzıyla dikkat çekiyor. Davul, klavye ve vokal kullanımları, beste formları ve deneysel yaklaşımlarıyla herhangi bir müzik türüne sadık kalmak yerine yaratıcı bir yol izleyen ve üç kadın müzisyenden oluşan grup, bu şekilde kendilerine has, özgün bir müzik türü oluşturuyorlar. OFF Festival ve Open’er gibi Polonya’nın önde gelen müzik festivallerinde sahne alan Drekoty, Ola Rzepka, Magda Turła ve Natalia Pikuła’dan oluşuyor.

Robotobibok adlı Polonyalı caz grubunun küllerinden doğan Mikrokolektyw, davulda Kuba Suchar ve trompette Artur Majewski’den oluşuyor. İkili, son altı yıldır yüksek enerjili, elektronikten beslenen, bol doğaçlamalı ve neredeyse izlenimci akustik caz müzikleriyle Avrupa müzik ortamında isimlerini duyuruyor. Chicago Dünya Müzik Festivali, Krakow UnSound Festival, OFF Festival, STIMUL ve Eurosonic Festival gibi dünyanın önde gelen müzik ve sanat festivallerinde sahne alan ikili, Türkiye’de ilk defa izleyici karşısına çıkıyor.

DREKOTY
17 Eylül Çarşamba 2014, 20:00

MIKROKOLEKTYW
24 Eylül Çarşamba 2014, 20:00