Tamam, bugünlerde her şey için organik kelimesini kullanır olduk ama buradaki her lezzette bir ailenin sevgisini, bilgisini ve el becerisini bulacaksınız.

pizza-g

Sanayi Mahallesi’nde yeni bir pizza ve burgerci açıldığını duyunca soluğu 7/70 Pizza&Burger’de aldık ama doğrusunu söylemek gerekirse bu kadarını beklemiyorduk. İnşaatı bir yıldan fazla süren mekânın her santimetrekaresinde Ercengiz ailesinden bir ferdin emeği var. Altı katlı, 90 kişilik oturma kapasiteli mekân, dışarıdan görünüşüyle daha ilk anda iddiasını ortaya koyuyor. İçeri girdiğinizde sizi etkileyen tasarım öğelerinden her birinin hikâyesi farklı. Girişte sağ taraftaki duvarı süsleyen tahtalar aslında kadın iç giyimiyle uğraşan ailenin, çamaşırları taşımakta kullandıkları paletlerden sökülerek yapılmış ve bizzat ailenin babası Gürsel Ercengiz tarafından duvara monte edilmiş. Fırının üzerindeki ahşap kaplamalar da yine ailenin ortak çalışmasının bir eseri. Hatta mekândaki elektrik ve su tesisatını yapan isim de Gürsel Bey’den başkası değil. Anlayacağınız mekândaki mobilyalar ve sandalyeler hariç merdivenlerdeki tırabzanlara varıncaya kadar gördüğünüz her şeyde aile fertlerinin imzası var. Ailenin dedesi, 83 yaşındaki Çetin Ercengiz ise tabiri caizse tam bir mutfak kuşu. Hatta kendisiyle tanışma şerefine nail olduğumuz Çetin Bey, biz mekâna adım attığımız sırada hamurunu kendi açtığı, Japon armutlu ravioli yapmakla meşguldü. Japon armudu da nereden çıktı demeyin; Çetin Bey bundan beş yıl önce 50 kök almış ve Adapazarı’ndaki çiftliklerinin bahçesinde yetiştirmeye başlamış. Ortaya çıkan sonuç lezzet açısından gerçekten takdire şayan. Mekânın şefliğini üstlenen Ceren Ercengiz ise sırasıyla Kıbrıs Kıbet Steak House ve Conrad Centennial Singapore’da aşçılık ve bölüm şefliği yaptıktan sonra soluğu Tayvan’da bir İtalyan restoran zinciri olan Vapiano’da almış. Vapiano’nun ardından yine Tayvan’da Long Table’da şef olarak deneyim kazanan Ceren Bey, 7/70 Pizza&Burger’de her yerde rastlayamayacağınız lezzetler yaratıyor. Mekânda sunulan yiyecek ve içeceklerin (standart olanlar hariç) hepsi burada yapılıyor. Burgerlerinde kullandıkları etlerden hellim peynirine, demirhindi şerbetinden turşusuna kadar her malzeme Çetin Bey’in marifeti. Bu malzemelere sarımsaklı mayonez ve ketçabı da ekleyebilirsiniz. Örneğin hafta sonu Adapazarı’ndaki köylerden 50 litre süt toplayan Çetin Bey, pazartesi günü beş kilo hellim peyniriyle mekâna dönüyor. Hamburgerdeki Bao ekmekleri de yine kendilerine ait. Buharda pişirilen ve aslında Asya’da sabah kahvaltısında tüketilen ekmekler, yumuşaklığı ve lezzetiyle hamburgerlere özel bir lezzet katıyor. Uzun lafın kısası 7/70 Pizza&Burger, lezzetlerin organik ve taze oluşunu bir kenara bırakın, maaile gösterilen çabanın geldiği noktayı görmek açısından bile uğranılmayı hak ediyor.

NE YENİR? Başlangıçlardan acı soslu kızarmış karides (23 TL) ve çedarlı, tütsülenmiş etli patates kızartmasıyla (18 TL) yemeğe giriş yapabilirsiniz. Pizzalardan Kalina’yı (küçük 26 TL, büyük 34 TL) tavsiye ederiz. Bir başka favorimiz ise yeşilbiber, fırınlanmış soğan, bonfile ve çedar sos parçalarıyla sunulan Philly Cheese (küçük 24 TL, büyük 34 TL). Hellim salata (17 TL) ile avokado ve enginarlı salata (18 TL) sağlıklı beslenmeyi tercih edenler için birebir. Tatlılardan badem unuyla yapılan brownie’yi (12 TL) mutlaka deneyin, tadı damağınızda kalacak.
Sanayi Mah. Turan Sok. No: 15, Kâğıthane
0212 269 7744
11.00 – 22.00