PERFORMISTANBUL’un düzenlediği 4 yeni performans kalabalık izleyiciden büyük ilgi gördü.

Performans sanatçılarını bir araya getiren ve projelerle buluşturan ilk performans sanatı platformu Performistanbul’un, geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günleri BLOK art space ve artnivo.com project space’de düzenlediği performanslar, kalabalık bir sanatsever izleyici topluluğunun katılımı ile gerçekleşti.

my-sandcastles

Ekin Bernay, Kumdan Kalelerim

Performans sanatına kalabalık izleyicinin büyük ilgi göstermesi sevindirdi. Performistanbul, önümüzdeki günlerde farklı mekanlarda gerçekleştireceği yeni performanslar ve paralel etkinliklerle sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. 11 Kasım Cuma günü, The Art Department işbirliği ile BLOK art space’de düzenlenen Performans Akşamı kapsamında, Performistanbul’un sanatçıları AslieMk, Kontakt; Batu Bozoğlu, Sadece 15 Dakika ve Ekin Bernay, Kumdan Kalelerim isimli performanslarını galerinin üç farklı alanında eş zamanlı olarak gerçekleştirdiler. Küratörlüğünü Simge Burhanoğlu’nun üstlendiği Kumdan Kalelerim performansında Ekin Bernay, bedeninin alçı ile kalıbını alıp, kendi parçaları ile kumdan kaleler yaparak gerçekliğini ve kendini tekrar inşa etti. Sanatçının hayatında kaybettikleri, acıları ve yaşadığı zorlukları yansıtan performansta, iki saat boyunca bu yoğun duygulara şahit olan izleyiciler de kendi yolculuklarına çıkarak sanatçıya eşlik ettiler.AslieMK, 8 isimli performans serisinin iki beden arasında gerçekleşen yapay değiş-tokuş döngüsünü konu edinen ikinci performansı Kontakt sırasında, bedenlerinden çıkardıkları inorganik nesne olarak tanımladıkları kontakt lensi birbirlerinin gözlerinden çıkarıp, birbirlerine taktılar. Performans sırasında, izleyiciler tekrarlardan oluşan bir tür bedensel ritüele şahit oldular. Batu Bozoğlu’nun, Andy Warhol’un “herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” sözü üzerinden şekillenen Sadece 15 Dakika isimli performansı sırasında sanatçı, kişinin ilgi odağı haline gelme ve bunu sürdürebilme özlemini inceleyen, sanatçı ve izleyici arasındaki ilişkiyi sınadı. Performansında 2 kendi ürettiği performansçıya ait kolun saati geri aldığı diğer kolun ise izleyicinin katılımıyla saati ileri aldığı iki kollu alet seyircileri performansın parçası olmaya davet etti.

gulhan-yildirim

Gülhatun Yıldırım, Senin Yarın Su

Performans Akşamı’nı takiben, 12 Kasım Cumartesi günü, Performistanbul, Istanbul Performance Art ve artnivo.com project space işbirliği ile düzenlenen 3+1 Performans Serisi kapsamında, Performistanbul’un sanatçısı Gülhatun Yıldırım, Senin Yarın Su performansını gerçekleşti. Son dönemlerde malzeme olarak su ile çalışan sanatçı, Senin Yarın Su isimli yeni performansında, bedeninin tamamını kaplayan içi su dolu poşetle hareket ederek, seyirciyi kendine yarattığı su sınırı ile yüzleştirdi. Bir saat boyunca içi su dolu poşetin içinde su ile beraber hareket eden, ve galerinin yerlerine sızan su ile seyircileri de içine alan performans zorlayıcıydı.