Açılan yeni mekânlarla Pera’nın yükselişi devam ediyor. Çokçok Thai Restaurant, Propaganda, Flavio ve Chanta semtin en dikkat çeken yerlerinden.
Asmalımescit ne kadar inişteyse Pera tarafı da bir o kadar hareketlenmeye başlıyor. Doğruya doğru ama hafta sonu trafiği fena… Buna rağmen cuma ve cumartesi günleri trafik bile Pera tarafına eğlenmeye gelenleri yıldıramıyor. Genelde manzara yüksek topuklu ayakkabıları ve fönlü saçlarıyla koşan kadınlar… Yıllar önce Anjelique’in açılmasıyla başlayan Pera’nın yükselişi hemen ardından İzzet Çapa’nın Cahide’siyle devam etmişti. Şimdilerde ise Uzak Doğu lezzetlerinin en iyilerinden olan ÇokÇok Thai Resturant dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü DJ’leri getiren Propaganda ise ayakta alkışı hak ediyor, mekânda herkesin dans ettiğini görmek mutlu ediyor insanı. Eğer Türkçe müzik dinlemek istiyorsanız en çok dikkat çeken mekân bu sene açılan Chanta. Eskiden Elhamra Sineması olarak bilinen Chanta, yüksek tavanın verdiği ferahlıkla övgüyü sonuna kadar hak ediyor. İçeride en çok dikkat çeken şey ise kaliteli servis ve ışık sistemi… İstanbul’un gece hayatında bugüne dek bu kadar iyi bir ışık sistemi görmedim; sanki Tarkan her an sahneye çıkacakmış gibi.  Dolayısıyla onlar da bu özenlerinden dolayı alkışı hak ediyor. Pera’da parlayan yeni yerlerden biri de Flavio. Genç kesimin geldiği mekân hafta sonları genelde kalabalık oluyor. Nar Pera bulunduğu sokağın ambiyansını bozan tek mekân sanırım.

 GELELİM PERA DEDİKODULARINA…

Geçen sene Emre Ergani’nin Rixos Pera’nın altında açtığı Jack Russel adlı mekân daha ne olduğunu anlayamadan “puf” diye ortadan kaybolup gitmişti. Yaptığı her işle adından söz ettirmesini bilen, gece hayatındaki ender kadın işletmecilerimizden Ayşegül İlsever, Jack Russel’ın eski mekânına talip olmuş. Hatta burada bir meyhane açmayı planlıyormuş. Çok önemli bir menü danışmanı ve çok iyi bir mimarla çalışan Ayşegül, Münferit’i yer bitirir gibi geliyor bana.