Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 10. yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştireceği gör/bak/deniz projesi ile müze duvarını şehre uzanan bir sanat eserine dönüştürüyor. Kanadalı sanatçılar Caitlind r.c. Brown ile Wayne Garrett’ın Haziran ayında Pera Müzesi’nin ön cephesini renklendirecek özel yerleştirmesi için 10 bin gözlük merceği kullanılacak. Pera Müzesi, tüm İstanbulluları, kendi gözlük camlarıyla bu sanat eserinin bir parçası olmaya davet ediyor.

Pera Müzesi bu sene kuruluşunun 10. yılını kutluyor. Kutlama etkinlikleri kapsamında herkesin dâhil olabileceği çok özel bir sanat projesi de tasarlandı. Haliç’in dinamik ve pırıltılı yüzeyini müze binasının tarihi cephesine taşıyacak gör/bak/deniz adlı proje ile uluslararası alanda yaptıkları kavramsal çalışmalarla dikkat çeken Kanadalı genç sanatçılar Caitlind r.c. Brown ve Wayne Garrett yeni eserlerini Pera Müzesi cephesinde sergileyecek. Işık oyunlarına dayanan ve tamamen gözlük camlarından oluşturulacak eserin Haziran’da tamamlanacak kurulumu için bütün İstanbullular kullanmadıkları gözlüklerini bağışlayabilecek. Altı ay boyunca Pera Müzesi’nin ön cephesinde kalacak olan yerleştirme, izleyicileri “tanıdık bir mekanı yeni merceklerle tekrar incelemeye” davet edecek. İzleyiciler, kurulacak 10 metrelik daire ile Haliç’in manzarasını Beyoğlu Tepebaşı’ndaki müze binası üzerinde algı yanılsamaları ile deneyimleyecek.
10 bin gözlük camı aranıyor!
Geri dönüşüme vurgu yapan bu proje için, Türkiye ve Kanada’dan toplanacak 10 bin gözlük camı kullanılacak. Pera Müzesi, 29 Mayıs Cuma gününe kadar herkesi bu interaktif çalışmaya katılmaya davet ediyor. Projeye katılmak isteyen İstanbullular her türden gözlük camlarını Pera Müzesi’ne bırakabilirler.