Yazın gelişi, kaçış hissi ve insanin kendisini özgürlüğe bir adım daha yakın hissetmesi… Bu sporlarla bir kez tanıştınız mı yapmadan duramayacaksınız.

 

gityapsporgal

Image 1 of 2

Şehrin ritmi sıkışıp kaldığımız binaların arasında varolmaya devam ediyor. Her gün değişik bir aktivite yapılsa da her gün yeni bir şeyler keşfetsek de sonuç değişmiyor. Damarlarımıza hapsolmuş özgürlük hissi ve adrenalin tutkusu kimi zaman patlayarak tüm vücudumuzu ele geçiriyor ve işte o an ekstrem sporlar bizi çağırıyor. Tercihinizi yapın. Rüzgârı ardınıza mı almak istersiniz? Dalgalarla boğuşmayı mı tercih edersiniz? Yoksa heyecanı karada tatmaya kararlı mısınız? Oysa gökyüzü ve deniz altı bambaşka bir dünya ve keşfedilmeyi bekliyor. Onları çekici kılan da bu his zaten: Keşfetmek… Şimdi istersiniz hep birlikte keşfe çıkalım ve bu aktiviteleri birlikte tanıyalım.

PARAGLIDING
Tehlike paragliding’in ya da yamaç paraşütünün kodlarında yazılı. Durun, korkmayın! (Gerçi korku heyecanı tavanda tutuyor.) Kilit nokta kurallara uymak… Kural dediysek de sıkıcı olduğunu düşünmeyin hemen. Yapmanız gereken rüzgârı tüm yönleriyle kullanmak, gökyüzünde olmanın keyfini çıkarmak ve huzuru hissetmek. Peki, nerede yapmalı? Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bu zevkin tadına varabilirsiniz. Ancak göğsünüzü gere gere “Ben yamaç paraşütü yaptım!” demek istiyorsanız adresiniz Ölüdeniz, Babadağ olmalıdır. Bunun dışında Eskişehir’den Bursa’ya, Bolu’dan İzmir’e çeşitli merkezlerde de adrenalin tutkunuzu körükleyebilirsiniz.

SKYDIVING
Fenomene dönüşen “Yerçekimi” filmini hatırlarsınız. Bir dakika, heyecanlanmayın. İstikamet maalesef uzay boşluğu değil. Fakat sizi daha düşük irtifalarda uçurmaya kararlıyız. Tehlikesinin diğer ekstrem sporlara oranla düşük, adrenalin oranının ise daha yüksek olması skydiving’i en sıra dışı sporlardan biri haline getiriyor. Üstelik bu spora bir sanat gözüyle bakanların sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Kendinizi uçaktan, uçsuz bucaksız masmavi gökyüzünün göbeğine bırakıyorsunuz. Peki, nerede yapılır? Bunun için İstanbul’u terk etmenize bile gerek yok. Hezarfen sizi çağırıyor.

KITE SURFING
Ve en çılgın ekstrem sporlar kategorisinden bir alternatif daha. Üstelik her yerde yapabilirsiniz. Sadece ekipmanların yanınızda olması yeterli. Dalgasız bir denizde ya da dalgaların arasında, karda, şiddetli rüzgârda, çamurda, buzda... Bazı yüksek binalardan daha yukarıya atlayabilir ve hız limitlerini altüst edebilirsiniz. Okurken bile nefesinizin kesildiğini itiraf edin. Tüm bunları rüzgâr ve insan gücüyle yapabileceğinizi de unutmayın.