Çağdaş belgesel tiyatronun önemli temsilcilerinden biri olan Hans-Werner Kroesinger ve belgesel film yapımcısı Regine Dura bir yıldan bu yana Belgrad, Saraybosna ve İstanbul’daki Goethe-Institut’larının desteği ile 1. Dünya Savaşı ile ilgili gerçekleştirmeyi planladıkları proje için araştırmalar yaptılar. Tarabya Kültür Akademisi’nin burslu sanatçıları olarak İstanbul’da bulundukları süre içinde yerel ve tarihsel bir keşfe çıkan sanatçılar, bunu Türkiye’deki mevcut durumla ilişkilendiriyorlar.

Bu araştırma süreci ve yapılacak iki atölye çalışması, “Open Spaces” adlı bir sergi ve belgesel tiyatro oyunlarının sahnelenmesi ile sonuçlanacak.

Sanatçıların araştırma süreçleri ve öğrencilerle yapılacak atölye çalışmalarının sonuçları, 09 – 18 Nisan 2014 tarihleri arasında Tütün Deposu’nda açılacak “Open Spaces” adlı sergi kapsamında görünür kılınıyor. Bu sergide izleyici, tarih ile ilgili çeşitli bakış açılarını keşfetme ve sorgulama olanağını bulacak. Seminerler ve atölye çalışmalarında öğrenciler kendi ilgi alanlarından yola çıkarak 1. Dünya Savaşı tarihini farklı yönleriyle tanıyacak, bu farklı yönlerle yüzleşecek, anlatılmamış hikayeler ortaya çıkarılacak ve profesyonel destek alarak uygun sunum biçimleri bulacaklar. Bu şekilde, yeni tartışma ve atölye çalışmalarına zemin hazırlayacak, çok bakış açılı bir sergi ve araştırma alanı yaratılacak.

 

Tütün Deposu , Tophane
9 Nisan 2014 – 18 Nisan 2014