30 Haziran Pazar saat 17.00’de Türkiye’den hatta dünyadan pek çok birey “Onur Yürüyüşü” için İstanbul’da olacak. Ben de bu özel günün öncesinde, haziran ayı boyunca 11. kez düzenlenen “Onur Haftası” etkinliklerini yaratan ekiple görüştüm.  

1

Image 1 of 5

İlk “Onur Haftası” kutlamaları ne zaman yapıldı? İlk kutlamalara katılanlar neler yaşamışlardı?

İstanbul’daki ilk “Onur Haftası” kutlamaları, 1992 yılında yaklaşık 20 kişiyle gerçekleştirildi. Etkinlik esnasında katılımcıların terörist muamelesi gördüğünü, adresleri belirlenenlerin evlerine kadar polis baskını yapıldığını, tutuklamalar olduğunu, katılımcıların saçlarından çekilerek İstiklal Caddesi’nden ara sokaklara sürüklendiğini tanıklıklardan biliyoruz.

İstiklal Caddesi’ndeki ilk onur yürüyüşü ise 2002 yılında gerçekleşmişti. Katılımcı sayısı 30 kadardı. Bu rakam öncelikli olarak 2007 yılında 1.500’e, geçtiğimiz yılki yürüyüşte ise 15 bin kişinin üzerine çıktı.

“Onur Haftası” ekibinin amacı nedir? Ne konuda farkındalık yaratmayı hedefliyorsunuz?

Onur Haftası Komisyonu, Türkiye’deki LGBT insan hakları örgütlerinden temsilcilerin yer aldığı, tamamıyla gönüllülük vasfıyla bir arada iş yürüten ve çalışan bir oluşumdur. Toplantıları ise Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşir. “Onur Haftası”ndan aylar evvel bir araya gelip o yılki gündemi gözeterek hafta boyunca yapılacak panel ve etkinlikleri organize eder, konuşmacıları oluşturur.