Beyaz Müzayede’nin 10 Mart’ta gerçekleştireceği 54. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi, Türk Çağdaş ve Modern Sanatı’nın birbirinden değerli eserlerinden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müzayedede satışa sunulan eserler arasında Ömer Uluç’un 1981 tarihli “” eseri öne çıkıyor. Uluç’un 1980’li yılların başlarında Beyoğlu afişlerinden esinlenerek yapmış olduğu “Nü ve Şuh Kadınlar” serisinden eserler, geçmişte birçok müzayedede önemli rekorlara imza atmıştı. Sanatçının bu seriye dahil olan 1981 tarihli “Fahişeler” tablosu, 2009’da yine Beyaz Müzayede’de 425 bin dolara satılarak rekor kırmıştı. 10 Mart’ta satışa çıkacak olan “” isimli tablo, 350-550 bin TL’lik fiyat aralığında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1966 tarihli “Kilimli Soyut Adam” isimli başyapıtı da müzayedede tüm gözlerin üzerine çevrileceği bir diğer eser. “Kilimli Soyut AdamRockefeller Bursu ile gittiği Amerika dönüşü Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun resminde ve kullandığı tekniklerde değişimleri yansıtmasının yanında sanatındaki yerli unsurları da koruduğunu açıkça gözler önüne sermesi açısında sanatçının en önemli yapıtları arasında gösteriliyor. Eyüboğlu’nun yayınlanmış kitaplarında da yer alan bu görkemli başyapıt, 250-350 bin TL tahmini fiyat aralığında satışa sunuluyor.

Müzayede’de yer alan yapıtlar 28 Şubat-9 Mart tarihlerinde saat 10:00-20:00 arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki mekanı ‘Beyaz Space’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan 54. Beyaz Müzayede 10 Mart Pazar günü saat 14:00’te SwissOtel’de gerçekleştirilecek.