Sıradan bir insanın tabiatı korumak için neler yapabileceğini merak ediyorsanız National Geographic’in fotoğrafçısı Joel Sartore’ye kulak vermenizde fayda var.

cevrecigaleri4

Image 1 of 4

“Bir türü ve ekosistemi ardı ardına yok edip sonra da insanlığı hiç sarsmadığımızı düşünmek aptallığın daniskası. Türleri kurtardığımızda, aslında kendimizi kurtarıyoruz.” Bu sözler kendini nesli tükenmekte olan hayvan türlerini ve kaybolmaya yüz tutmuş tabiat manzaralarını kurtarmaya adamış Joel Sartore’a ait. Brandweek İstanbul kapsamında İstanbul’u ziyaret eden Joel Sartore, nesli tükenmek üzere olan bu hayvanların eğlenceli fotoğraflarını çekiyor ve www.joelsartore.com/about-the-photo-ark adresi üzerinden satışa sunuyor. Bu adresi ziyaret ederek yok olmak üzere olan canlılara yardım etmek mümkün. Kendi kendimize alabileceğimiz bir takım önlemler de var tabii. Sıradan bir insanın tabiatı korumak için yapabileceklerinden Sartore’un gizemli hayatının detaylarına doğru enteresan bir yolculuğa ne dersiniz?

ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Çevresel sürdürülebilirliğin karşısında duran en büyük üç problem nedir?

İnsanlar korku ve açgözlülükle hareket ediyor ve hiçbir zaman tatmin olmuyor. Her şeyi istiyoruz, başkasının istediğimiz şeyi alacağından korkuyoruz ve daha fazlasını istiyoruz. Böylelikle her şeyi tüketiyoruz. Afrika topraklarında yaşam mücadelesi verdiğimiz zamanlar çok da eskilere dayanmıyor. Ertesi gün açlıktan ölebileceğimiz için yiyebileceğimiz her şeyi öldürüyorduk. Problemin buradan geldiğini anlıyorum ancak bugün dünyanın her noktasını yok etme gücüne sahibiz. Kendimizi kontrol etmek zorundayız.