Biri öğretim üyesi, diğeri baharat tüccarı iki kadının kurduğu Bir.One inisiyatifi, başlattığı sosyal sorumluluk projesiyle “Sokak Köpeği” tabirini reddediyor. Grubun çalışmaları, fikirleri ve kampanya fotoğraflarıyla tanışmaya ne dersiniz.

2013’te doğan “BİR.ONE.” adında sivil bir oluşum var. Çekirdeği küçük, meyvesi büyük bir grup demek daha doğru olur. Dernek değil, herhangi bir dernek veya örgütle organik bağı yok. Biri öğretim üyesi, diğeri baharat tüccarı iki kurucusu var. İkisi de genç, akıllı, duyarlı, şahane kadınlar. Sokaklardan ve adı barınak olan toplama kamplarından kendi bütçeleri elverdiği ölçüde kurtardıkları kedi ve köpekleri sahiplendiriyorlar.

BİR.ONE. sosyal sorumluluk projelerinin ilk ayağını oluşturan fotoğraf serisi “Sokak köpeği yoktur!”da fotoğraf sanatçısı Nurdan Usta ile çalışmış. Konu mankenleri kendileri ve yakın dostları. Fotoğraflarda yer alan üç köpekse, hiçbir canlının hayatta kalamayacağı koşullardaki bir barınaktan kurtarılan ve bir yılı aşkın süredir sahiplenilmeyi bekleyen güzel dostlar.

BİR.ONE.’ın “Sokak köpeği yoktur!” kampanyasının fikrî temelini Cansu ve Ebru’nun kaleminden okuyalım: “BİR ismi türler arasındaki bütünlüğe ve eşitliğe işaret ediyor. Nihai amacı toplumu hayvan refahı ve hakları konusunda bilgilendirerek toplumda yerleşegelmiş birçok mitin altını kazmak. Bunu yaparken de barınak ve sokak koşullarında zarar gören hayvanları tedavi ettirerek bir daha o koşullara dönmemelerini sağlamak, yani sahiplendirmek. Bu yüzden BİR.ONE. hayvan üretim ve satışına, bunları Türkiye’deki kedi ve köpeklerin kötü yaşam koşullarının dolaylı fakat baş sorumlusu olarak gördüğü için karşı.

Üretim ve satışın sürebilmesindeki ana etkenlerden biri de cins köpeklerin statü aracı ya da aksesuar olarak algılanması, sokak ve barınaklarda yaşam savaşı veren melez hayvanların, biyolojik olarak daha sağlıklı, zeki ve dayanıklı olmalarına rağmen ötelenip görmezden gelinmesi.

BİR.ONE. “sokak hayvanı” tabirini reddediyor. Çünkü sokaklarımızda yaşayan hayvanların doğal yaşam alanlarının, (insanların “ev”cilleştirdikleri hayvanlar oldukları için), ev ve insanların yanı olduğunun bilincinde.

“Sokak köpeği yoktur!” projesinin amacı, sokaklarımızda yaşayan, barınaklarda sahiplenilmeyi bekleyen hayvanların, hayatımızı paylaşmak için ideal adaylar olduğunu gözler önüne sermek; uzun vadede ise toplumda, bir hayat kurtarmanın hayvan satın almanın yerine geçmesini sağlamak ve bunu yaygınlaştırmak.

BİR.ONE. grubuna katılmak, destek vermek için:

www.facebook.com/B1R.ONE

birebrucansu@gmail.com