deftergal
Artnext İstanbul’daki son sergisi “Ruhumu Beklerken”le ilgi gören Mert Yavaşça, defterini yanına almadan evden çıkmıyor. Genç sanatçı, mümkün olsa Egon Schiele ve Gustav Klimt gibi ünlü sanatçıların defterlerini görmek istediğini söylüyor.

Defterinizi nereden aldınız?
Son kullanmakta olduğum defterimi eşim hediye etti. İzmir’den almış.

 Sizin için defter ve eskizin anlamı nedir?
Nüfus cüzdanımızda yazan bilgilerden çok daha fazlasına ulaşabileceğiniz birer kimlik belgesidir, eskiz defterleri.

 Defteriniz hep yanınızda mı? Olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Defterlerimi yanıma almadan evden çıkmam. Giysilerimin cebine sığacak büyüklükte defterleri tercih ediyorum. Aynı anda kullandığım birden fazla defterim var. O günkü programıma göre hangisi işime yarayacaksa o defterimi yanıma alırım. Bu yüzden genelde bir tane çizim defterim, bir tane de not defterim hep yanımda olur. Defterlerim yanımda olmayınca gergin biri oluyorum.

Nasıl bir defter kullanıcısısınız?
Başka alanlarda gösteremediğim titizliği gösteririm defterlerime. Yeni bir defter alırken heyecan duyarım. İçini doldurmaya nasıl başlayacağıma karar veremem bu yüzden, o defter bomboş bir şekilde üç-dört gün üzerimde dolaşır durur. Her defterime uygun kalem bulundururum yanımda. Dolan defterlerimi arşivime kaldırırım.

Ne zaman ilham gelir? Hangi zaman aralığında çalışırsınız?
Buna cevap vermek zor. İlham nedir? Ne zaman gelir, gider? Üzerine hiç kafa yormadığım bir şey. Konsantrasyonumu sağlamak için zihinsel ve bedensel olarak dikkat etmeye çalışıyorum kendime. Sanırım gün içerisinde de konsantrasyonumun en yüksek olduğu zamanlar sabah ve ikindi vakitleri oluyor.

 Defterinize dokunabilecek veya dokunamayacak kişiler var mıdır? Kim, ne ve neden?
Birbirimizi çok iyi anladığımızı düşündüğüm iki insan var hayatımda; biri eşim,  diğeri de kardeşim. Eşim ve kardeşim dışında defterlerime kimsenin el sürmesine müsaade etmem.

Defterinize çizip yazabileceğimiz en güzel ve en kötü şey ne olabilir?
Ara sıra eşim defterlerime küçük notlar yazar. Onları görünce çok mutlu oluyorum.

 Kimin defterine bir şey karalamak istersiniz?
Baysan Yüksel’in defterine çizim yapmak isterdim, desen üslubu açısından çok farklı noktalarda olsak da cevap aradığımız problemlerin birbirine benzediğini düşünüyorum. İlginç görüntüler çıkabilir ortaya.

 Eski ve yeni sanatçılardan kimin defterini görmek isterdiniz?
Egon Schiele, Gustav Klimt, Rothko ve Jackson Pollock’un defterlerini görmek isterdim.

 Defterinize nereden ulaşılabilir?
Defterlerimi ve kâğıt işlerimi görmek isteyenler kişisel sergilerimi takip edebilirler.