23 Ocak Çarşamba günü Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca’nın ülkemizi ziyareti vesilesiyle İstanbul Conrad Hotel’de “Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı” gerçekleşti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Malta Turizm Kurumu’nun düzenlediği toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Malta Turizm Bakanı Konrad Mizzi de katıldı. Toplantıda turizm sektöründe Türkiye ve Malta arasındaki işbirliği ve yatırım olanakları ele alındı.

Malta’nın Türkiye’deki tek yetkili turizm temsilcisi ManyaMedya’nın ve sitemizin kurucularından Murat Özbilgi ve Tuğçe Yılmaz da davetliler arasında yer aldı.

İlk konuşmayı yapan Ersoy, Malta’nın Türk turistler arasında gittikçe daha popülerleştiğinin altını çizerken, Maltalıların da seçkin bir Akdeniz destinasyonu olan Türkiye’yi turizm için tercih edebileceğini belirtti. Ersoy, Malta’nın Yunan adalarında olduğu gibi Türkiye’ye kapıda vize kolaylığı sunmasının iki ülke arasındaki turizmi geliştireceğini vurguladı.

İstanbul, Asya’yı Malta’ya Bağlıyor
Malta Turizm Bakanı Rizzi, Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Valletta arası uçuşlarını haftada 14’e çıkarmasını olumlu bir gelişme olarak yorumladı. İstanbul’un bir merkez işlevi gördüğünü belirten Turizm Bakanı, “Avustralya’dan, Kore’den, Çin’den, Japonya’dan ve diğer ülkelerden birçok turist İstanbul üzerinden Malta’ya geliyor” dedi. “Malta, THY ile işbirliği sayesinde Avrupa sınırlarının ötesine uzanabildi” diyen Rizzi, daha fazla Türk vatandaşını Malta’ya çekmek istediklerini dile getirdi. Bakan bu doğrultuda girişimleri artırdıklarını ve 2018 Eylül itibariyle Türkiye’de temsilci olarak ManyaMedya’yla çalıştıklarını belirtti.