Mevsimsel tazeliğe göre üç ayda bir değişen, dünya mutfağının özel lezzetlerinin şefin dokunuşlarıyla yorumlandığı mönüsü, kendine has kokteylleri, iyi müziği, sakin atmosferiyle, şef restoranı “Alta” Nişantaşı’nda açıldı.

Tolgay Yıldırım ve Şef Burçak Ersen ortaklığı ile Nişantaşı’nda açılan “Mahallenin yemek sever mekanı” Alta Restoran, mevsimsel olarak üç ayda bir değişen, dünya mutfağının özel lezzetlerinin yeniden yorumlandığı bir mönüye sahip. Mümkün olduğunca yöresinden temin edilen malzemelerle hazırlanan mönüler; paylaşıma uygun başlangıçların ve ana yemeklerin olduğu A-La-Carte mönü ile birlikte bir de bar yemek mönüsünden oluşuyor.

“Fine dining” standardındaki lezzetleri sade bir sunumla ve uygun fiyatlarla sunan Alta Restoran’ın dekorasyonu ise şık ve sıcak bir atmosfer oluştururken, Feng Shui uzmanı Ceren Sakin tarafından müdavimlerini en rahat şekilde ağırlamak üzere düzenlendi. Ortadoğu’dan Ege’ye, Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya seçeneklerin yer aldığı mönüdeki tüm sos ve ekmekler ev yapımı. Başlangıçlar arasında pırasalı kalamar dolması, ördek göğüs Carpaccio, levrek ceviche, ananaslı ciğer, farklı lezzetler denemek isteyenler için Kars gravyeriyle servis edilen Normandiya usulü güveçte işkembe ve beef bourguignon, gibi lezzetler bulunurken, üç ayda bir değişen mönünün ana yemeklerinde ise; İzmir tulumu, tereyağı ve cevizle servis edilen balkabağı ravioli, ızgara minekop, yeşil thai curry, vişneli ve dana kuyruklu kuskus risotto gibi şefin özgün dokunuşlarıyla yeniden yorumladığı lezzetler yer alıyor.

Alta’nın bar menüsü de tıpkı restoran mutfağında olduğu gibi mevsimine göre ve kendi yöresinden temin edilmiş lezzetlere sahip. Mönüyle uyumlu ve Levon Bağış danışmanlığında hazırlanan şarap kavı ve farklı kokteylleri ile dikkat çeken mekanın; ev yapımı gül likörlü ‘Alta İstanbul’, sumaklı ‘Martini Bosphorus’ veya lavanta ile dinlendirilmiş cin ile yapılan ‘Night Out’ gibi özgün kokteylleri, bar şefi Tarık Oğul tarafından hazırlanıyor.

Hem şef restoranı deneyimi yaşamak, hem iş gününün ya da şehir turunun ardından iyi vakit geçirmek, hem de yemek sonrası geceye devam etmek isteyenler için Nişantaşı’nda yepyeni bir alternatif olan Alta’nın catering hizmeti de bulunuyor.