Aradıkları leziz salatayı bir türlü bulamayan iki arkadaşın kurduğu Yeşil No.11, özgün soslu salataları ve bol çeşitli smoothie bowl’larıyla sizi bekliyor.

 

YEŞİL TESADÜFLER
Bu aralar Teşvikiye’nin hızına yetişilmiyor. Neredeyse her ay, mahallede özellikle de sağlıklı mutfağı benimseyen yeni bir mekân açılıyor. Yeşil No.11 de bunlardan biri. Adı üzerinde, canlı bitkilerle detaylandırılmış, yemyeşil bir mekân burası. Dışarıda yediği salataların, özensiz ve kuru olduğundan şikâyet edenlerin kısa sürede favorilerinden biri olacağına emin olduğumuz Yeşil No.11; soslu salataları, smoothie bowl’ları, sağlıklı kahvaltılıkları, çeşit çeşit detoks suları ve çocuklar için özel çeşitleri de olan smoothie’leriyle ziyareti hak ediyor. Bir Londra seyahati sonrasında, aldığı fazla kilolardan rahatsız olan ve pilates, koşu, sağlıklı beslenme ile yoğrulmuş bir hayata başlayan Duygu Barlas, kendi mahallesi olan Teşvikiye’de, gönlüne göre lezzetli, doyurucu ve hızlı servis edilen bir salata bulamayınca, kendi yerini açmaya karar vermiş. Bu kararı aldığı gün ise Yeşil No.11’in yerinde bir patisserie-cafe işleten şef Cansın Tuncay’la tanışmış. Kısa süre içinde harekete geçen ikili, eski kafeyi, yeni salatacıya dönüştürmüşler. Tuncay şef olarak bilgi birikimini mekâna aktarırken, Barlas da konseptin geliştirilmesine yardımcı olmuş.

NE VARSA SOSLARDA VAR
Mekânın küçük ve açık mutfağında, siparişinizle birlikte gözünüzün önünde hazırlanan salataların en büyük özelliği, her birinin kendine özel tasarlanmış bir sos ile servis edilmesi. Füme somon (31 TL) ve ton balığı (TL) salataları soya sosu ve susam yağlı Wafu Sos’la, et salata (32 TL) hardal bazlı, elma suyu ve beyaz şarap sirkeli Hardal Sos’la, peynirli ve sade salatalar da dereotlu ve kereviz sapıyla bekletilen nar sosuyla sunuluyor. İlerleyen zamanlarda, sosları mevsimsel olarak değiştirip, yeni tatlar yaratmayı da düşünüyorlar. Mekân müdavimlerinin salata üzerine tatlı niyetine yediği smoothie bowl’lar (25-26 TL) da menünün başrollerinden. Meyve, yulaf, soya sosu veya laktozsuz süt ve Hindistan cevizi sütüyle, üzerinde ev yapımı granola ve taze meyveler eklenerek yapılan smoothie bowl’lar, mekânın en çok tercih edilenlerinden. Mango, vişne & çilek, çikolata ve fıstık ezmesi, çikolata parçalı gibi çeşitleri olan smoothie’lerin bir de matcha’lısı var ki, mutlaka denemeniz gerekiyor.

MUTFAKTA SON TRENDLER
Son zamanlarda tüm dünyada yeme-içme trendleri arasında gördüğümüz matcha da Yeşil No.11 mutfağının önemli oyuncularından. Menüde yer alan Super Green Matcha Smoothie Bowl; avokado, dondurulmuş muz, kırmızı meyveler, ıspanak, keten tohumu ve matcha’yla hazırlanıyor. Ayrıca mekânda her gün matcha shake (18 TL) ve matcha latte de bulabiliyorsunuz. Yeşil No.11 ekibi, yemeklerinde kullandıkları kinoayı, Türkiye’deki en büyük kinoa ithalatçılarından birinden alıyor. Ülkemizde satışı olmayan acai ve tapioca gibi malzemeleri de yurt dışından özel olarak getirtiyorlar. Bu malzemeler dışında mutfakta kullanılan tüm malzemeler, Türkiye’de yetişmiş, yerel ürünler arasından seçiliyor.

Teşvikiye Mah. Osman F. Seden Sok. No:11/A Şişli
0212 234 2855
Pazartesi-Cumartesi: 09.30-21.30
Pazar: 10.30-21.30