Modern bir meze bar, keyifli bir restoran ya da klasik bir meyhane! Ne derseniz deyin; Ahali Teşvikiye, algılarınızı yıkarak birbirinden farklı konseptleri bir araya getiriyor. 

 

YENİ NESİL MEYHANE
Veranda Pera, Veranda Alaçatı ve Avlu Ocakbaşı’nın küçük kardeşi Ahali Teşvikiye, son dönemlerde rastlamaya başladığımız yeni nesil meyhane konseptinin en yeni üyelerinden. İnsanların hem iş çıkışlarında ziyaret edip arkadaşlarıyla rahatça zaman geçirebilecekleri, hem de birbirinden lezzetli yemeklerine içkileriyle eşlik edebilecekleri modern bir restoran burası. Yemeklerin yapım aşamasına tanık olabileceğiniz açık mutfak tasarımı ve keyifli bahçesiyle huzur veren mekân, sizi kendi evinizdeymiş gibi hissettiren yerlerden. 80’li ve 90’lı yılların Türkçe pop müzikleriyle misafirlerini ağırlayan Ahali Teşvikiye’nin bir de güzel haberi var! Mekân artık tadına doyum olmayan mezelerin de yer aldığı hafta sonu brunch’larına da ev sahipliği yapıyor.

HEYECAN YARATAN MENÜ!
İnsanların anılarını canlandırmaya yönelik bir mottoyla yola çıkan Ahali’nin menüsü oldukça renkli. Klasik lezzetlerden yola çıkan mekân, yemeklere kendi dokunuşlarını katmayı da ihmal etmemiş. Yöre ya da semt bazlı hazırlanan menünün meze listesi, Ahali’nin en dikkat çeken lezzetlerini içeriyor. ‘Önden Ortaya Hafif Ahali Masası’ adı verilen soğuk mezelerde ekşi soslu midye dolma, patlıcanlı köfte ve asma yaprağında çiğ köftenin yer aldığı İstiklal Caddesi (32 TL), uskumru çiroz, torik lakerda, sazan yumurtası tarama ve farklı lezzetlerin bulunduğu Göçmen Sofrası (53 TL) ve paylaşımlık çilingir sofralarının tadına doyum olmuyor. Sıcak mezelerde ise Mısırcı Abi (28 TL), sardalye (39 TL) ve trüflü muhlama (42 TL) bizim favorilerimizden. Ana yemeklerde mevsimin balığına göre seçilen Tam Zamanlı Balık (45 TL) ve kuzu bacak tandır (65 TL) hem doyuruculuğu hem de tadıyla ön plana çıkıyor. Farklı lezzetler denemek isteyenler ise mutlaka Atom Kokoreç’in (54 TL) tadına bakmalı! Çocukken yediğimiz çubuklu dondurmalardan ilham alan karamel soslu dondurma (24 TL) ve baharatlarla tatlandırılan acı çikolata da (26 TL) tatlılar arasında seçim yapmamızı zorluyor.

ÖZENLİ SEÇİMLER
Yemeklerde kullanılan ürünlerin bir kısmı çevredeki butik yerlerden tedarik edilse de büyük bir çoğunluğu yöresinden özel olarak getiriliyor. Örneğin tuzlu yoğurt, kireçte kabak ve salça en iyi yapıldığı yerden Antakya’dan geliyor Ahali’ye. Pişirme tekniklerinde de çeşitlilik dikkat çekiyor. Sıcaklardan çıkan tüm yemekler ön pişirmeden geçiyor. Kuzu etleri dinlenmesi ve yumuşatması amacıyla önce marine ediliyor. Sonrasında ise 12 saatlik bir pişirme sürecinden geçiyor. Bazı yemeklerde kullanılan karamelize yoğurt da yine 12 saat pişiriliyor. Menüde yer alan yemeklerin reçeteleri ise USLA’dan mezun olan Tuba Şef tarafından hazırlanıyor.

 

Av. Süreyya Ağaoğlu Sok. Teşvikiye Cad. No:33, Nişantaşı
0546 202 4450
Hafta içi: 16.00-00.00
Hafta sonu: 10.00-00.00