Anadolu yakasında açılan Due Forni; lezzeti, servis kalitesi ve ambiyansla gerçek bir İtalyan restoranı arayanlar için çok özel bir alternatif sunuyor. 

due-forni-g

Ferforjeler, fıçılar, tuğlalar ve ahşap dokusuyla rüstik bir hava sunuyor Due Forni. Göztepe 60. Yıl Parkı’nın yan tarafındaki yol üzerinde açılan mekân, geniş tavanı ve büyük sayılabilecek bahçesiyle içeri girdiğiniz andan itibaren sizi etkisi altına almayı başarıyor. Bahçesi yukarıdan, yandan ve yerden ısıtmayla şimdiden soğuk kış günleri için hazır. Due Forni’nin anlamını merak edenler için hemen söyleyelim; “İki Fırın” demek ve adını İtalya, Napoli’den getirilen fırınlarından alıyor. Başlıktan da anlaşılacağı gibi burası bir İtalyan restoranı. İşletmecisi, Mehmet Yaşin ve Vedat Milor tarafından “Türkiye’nin En İyi 4’üncü balık restoranı” seçilen Misina Balık Restaurant’ın da işletmecisi olan Suat Yılmaz. 13 yaşından beri hizmet sektörünün içinde olan Yılmaz, Ocean Grup olarak Anadolu yakasında İtalyan restoranları açısından yaşanan boşluk üzerine bu alana yatırım yapmaya karar verdiklerini söylüyor. Kendisinin İtalyan mutfağına olan ilgisi ise yedi – sekiz sene öncesinde Macaristan’a yaptığı bir geziden sonra başlamış. Macaristan’da saat 11.30’da girdiği bir İtalyan restoranından tadımlar ve sohbet sonrasında saat 20.30’da çıkınca bu ülke insanına ve mutfağına ilgisi artmış. O ikinci bir Misina Balık Restaurant açmayı düşünürken burayı açmasında gurme Ahmet Örs’ün telkinleri de önemli rol oynamış. Yılmaz’ın öncelikleri arasında lezzet ve servis hizmeti birinci planda yer alıyor. Sipariş verdiğinizde garsonların size yaklaşımı bu konuda başarıya ulaştığını gösteriyor. Lezzet ise gerçek bir İtalyan’a, Matteo Bertuletti’ye emanet. Bertuletti uzun yıllar İtalya, Londra ve Dubai’de birçok ünlü otelde executive şeflik yaptıktan sonra aşkının peşinden, soluğu Türkiye’de almış. Şimdi âşık olduğu o Türk kızıyla evli ve bu evlilikten Leon adını verdikleri bir de erkek çocukları var. Birbirinden özel 80 çeşit İtalyan yemeğinin bulunduğu menüde yok yok! Pizzalar, makarnalar, et, sebze ve balık yemekleri arasından seçim yapmakta zorlanırsanız Bertuletti’den yardım isteyebilirsiniz. Bertuletti, her yemeğin aslına uygun olması için peynir ve un gibi malzemeleri İtalya’dan getirtiyor. Makarnalar elde yapılıyor, dondurulmuş gıda -her mevsim bulunmayan birkaç şey hariç- kullanılmıyor. Bu arada, “aslına uygun yapılıyor” derken abartmıyoruz; örneğin yediğiniz pizzaların hamuru iki gün mayalandıktan sonra nihai halini alıyor ve üzerinde İtalya’daki orijinalleri gibi mısır bulunmuyor.
Due Forni’nin 140 çeşide ulaşan geniş şarap kavını da unutmamak gerek. İtalyan şaraplarından butik Türk firmalarına kadar pek çok şarap çeşidinin bulunduğu Due Forni, eminiz bu zenginliğiyle sizi de mutlu edecektir.
Özetle Bağdat Caddesi’nin kalabalığından kaçıp arkadaşlarınızla keyifli bir sohbet eşliğinde lezzetli İtalyan yemekleri yemek istiyorsanız Due Forni’yi es geçmeyin. Fine dining tarzı bir restoran için makul sayılabilecek fiyatlarıyla günün her vakti Due Forni’de size hitap edecek bir şey bulabilirsiniz.

1 2