İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Kurtuluş, barındırdığı binbir tat ve hikâye ile keşfedilmeyi bekliyor.

 

kurtulus-g1

Kurtuluş’un adını mutlaka duymuşsunuzdur. Hani muhteşem mezeleri olan bir meyhane vardır, bir şarküteri vardır ki en iyi peynir orada satılır… İşte onların hepsi Kurtuluş’ta.
Eski adı Tatavla olan bu güzide semt, ilk kurulduğu yıllardan bu yana İstanbul’da Türkler ile Rum ve Ermeniler başta olmak üzere gayrimüslimlerin bir arada yaşadığı, en değişik lezzetleri bulabildiğiniz yerlerden biri olarak yaşamını sürdürüyor.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından gemilerde çalıştırılması için getirilen 10.000 kadar Rum esir, Kurtuluş’a yerleştirilmiş. Zaman içinde tersanecilik dışında tulumbacılık ve ayakkabı imalatında da çok yetenekli oldukları ortaya çıkmış ve Rum nüfus giderek büyümüş.
Şişli sınırları içinde iskâna açılan ilk bölge olan Kurtuluş, 500 yıla yakın bir geçmişe sahip. 1929’dan önce Tatavla adıyla anılan semt, o yıl yaşanan büyük yangından sonra Kurtuluş adını almış. Semte yerleşen ve günümüze kadar burayı evleri benimseyen Rum ve Ermeni vatandaşlar, Kurtuluş’un, hem gastronomik açıdan gelişimine katkıda bulunmuş hem de mahalle kültürünün bozulmadan bugüne kadar gelmesini sağlamışlar.

1 2 3