Lazanya severlerin artık Moda’da yepyeni bir adresleri var. Moda Meydan’dan Şifa’ya doğru giden Cadde’de, Saint Joseph Lisesi’nin hemen karşı sırasında açılan Paul’s Homemade Lasagna, İtalya’ya gitmeye gerek kalmadan gerçek bir lazanya deneyimi yaşatıyor.

Moda’da Caferağa Mahallesi’nde bugüne kadar pek de alışık olmadığımız bir konseptle yepyeni bir mekân açıldı: Paul’s Homemade Pasta & Lasagna. Paul’s Lasagna’nın başında Hakan Ersoy var. Ersoy bu işi daha önce Almanya’da yapmış ve çocukluğundan beri lazanyaya âşık. Almanya’da yetiştiği için midir bilinmez, Pauls’un epey düzenli ve sistematik bir işleyişi var. İsminde yazan “Homemade” kelimesi sadece yemekler için geçerli değil. Mekânı oluşturan her şey el yapımı. Masalar, avizeler ve aksesuarlar da buna dâhil. Yalnızca sandalyeler hazır olarak alınmış. Eski kalorifer borularından yapılmış banklar ve avizeler ise mekâna ayrı bir hava katıyor.

Yemek öncesinde masaya kızarmış ekmek, pesto sos ve zeytinyağı servis ediliyor. Menüye göz attığınız zaman tabii ki bir lazanya hegemonyası görüyorsunuz. İlerde daha da çeşitlenmesi beklenen menüde, şu anda yaklaşık 16 – 17 tür lazanya bulunuyor. Asian tavuklu, kuşbaşılı, ıspanaklı, mantarlı ve daha pek çok çeşit lazanyayı deneyimlemeniz mümkün. Özellikle klasik bolonezli lazanya, bugüne kadar bu yemek hakkında bildiklerinizi unutturmaya aday. İçerisindeki bolonez sos tam dört saat kaynatılarak hazırlanıyor ve sıcacık bir şekilde toprak güvecin içerisinde servis ediliyor. Eve sipariş verdiğinizde de toprak güveçten ödün verilmiyor ve bunun için ekstra bir ücret alınmıyor. Peynirini ve soslarını siz tercih edebiliyorsunuz. Mekânda vegan misafirler de unutulmamış. Onlar için hazırlanan lazanya ve makarnalarda yumurta yerine avokado tercih ediliyor. Porsiyonlar hayli büyük ve doyurucu. Eğer kalabalık bir arkadaş grubuyla gittiyseniz, social pasta söyleyebilirsiniz. Büyük bir tabağın içinde tepeleme makarna, üstüne bolonez sos ve parmesan peyniriyle birlikte masaya geliyor. Makarnalar irmikten ve geleneksel biçimde hazırlanıyor. Fabrikasyon makarna kesinlikle misafirlere sunulmuyor. Menüde salata yok. Ersoy “Eğer yediğiniz yemekten sonra midenizde yer kalırsa onu tatlıyla doldurun” diyor. Tatlılarda tiramisu mutlaka denenmeli. İtalya’nın ünlü mascarpone peyniri ile yapılıyor ve doğal kakao kullanılıyor.

1 2