Anadolu’nun zengin mutfağından aldığı ilhamı, modern zamanların yeme – içme trendleriyle birleştiren Banliyö İstanbul, alıştığımız tatları ‘alışılmadık’ şekilde sunmakta usta.

Ocak ayında Mutfak Sanatları Akademisi mezunu şef Gökhan Çilak ve İrem Gül tarafından açılan Banliyö İstanbul, 4. Levent’e Anadolu esintilerini getiriyor. Binlerce yılık Anadolu mutfağının engin ve eşsiz birikiminden esinlenen ikili, mekânlarındaki yemeklere Anadolu’nun tatlarını kentli aşçıların elinden deneyimlemek isteyenleri bekliyor. Banliyö’ye uğrarsanız, menüde; kahvaltıda ekşi mayadan yapılmış simit arası yerel lezzetlere, öğle ve sonrası için kısık derecelerde pişen kuzu koldan tiftik burgere, satır kıymasından yapılan köfte dürüme, portakallı fava ve otlu kuru cacık gibi meze çeşitlerine, kısacası aslında hem Türk mutfağının kökenlerine hem de modern zamanlara gönderme yapan yemeklere rastlayacaksınız. Ayrıca, dilerseniz günün menüsünü seçerek, Gökhan Çilak’ın o güne özel hazırladığı bölgesel yemeklerden de deneyebilirsiniz. Nar ekşisi Şanlıurfa’dan, biber salçası Gaziantep’ten, tereyağı Kars’tan, beyaz peynir Edirne’den, zeytinyağı Ayvalık’tan gelirken; soslar, kuru et ve pastırma, hatta ekmek çeşitleri mekânın kendi mutfağında hazırlanıyor.

Banliyö’nün günlük değişen ‘Günün Menüsü’nde çorba, sulu yemek ve pilav seçenekleri bulunuyor (18 TL). Yukarıda saydığımız mezelerin hepsi 7 TL olan fiyatlarıyla, iyi yemeğin çok da pahalı olmaması gerektiğini hatırlatıyor bizlere. Mekânın menüsünde ‘Lavaş Arası’ olarak geçen organik tavuk, sucuklu nohut, kuzu kol, dana kaburga, satır köfte ve kuzu tandır gibi dürüm çeşitleri çok lezzetli (15-22 TL). Eğer burger seviyorsanız; Kars gravyeri, kırmızı soğan turşusu ve fırın patatesle servis edilen Tiftik Burger’e bir şans vermelisiniz (26 TL). 6 TL’lik fiyatıyla bozalı muhallebiyi de muhakkak tavsiye ederiz.
Konaklar Mah. Akçam Cad. No:3E, 4. Levent, Beşiktaş
0212 264 2344
Pazartesi-Cumartesi: 07.30 – 22.00