Çok yönlü İstanbul’74, kültürel mozayiğe katkıda bulunan İst. Festival’i bu yıl beşinci kez düzenliyor. Bu kez “Sanat ce Kültürde Gerçekçilik Üzerine Diyaloglar” teması etrafında dönecek olan festivalin öncesinde Demet Müftioğlu Eşeli’yle geçtiğimiz beş yılı ve bu sene bizi bekleyenleri konuştuk.

1

İST. Festival’e geçmeden önce İSTANBUL‘74’le başlamak istiyorum konuya. Çatınızın altında sanatı, sinemayı ve müziği birleştiriyorsunuz. Sergiler düzenliyorsunuz. Uzaktan bakınca bir “life-style” küratörlüğü yapıyorsunuz gibi…
İstanbul’un değerlerini, insanlarını ve sahip olduğu potansiyeli dünya ile paylaşmak bize mutluluk veriyor. İSTANBUL’74 de bu felsefeden yola çıkarak eşim Alphan Eşeli ile kurduğumuz bir yapı. İSTANBUL’74 ile sanat, sinema, moda, edebiyat, mimari ve müzik alanlarında herkesin katılımına açık etkinlikler düzenliyor ve kültürel bir köprü oluşturmaya çalışıyoruz. Bu amaçla sürekli fikirler üretiyor ve yeni projeler geliştiriyoruz. Hayata ve sanata dair farkındalık yaratmak ve altını çizmek istediğimiz pek çok konu var. Bu duyarlılığın en büyük ürünü de yılda bir kere düzenlediğimiz İstanbul Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali – İST. Festival.

İST. Festival katılımcıları genelde şehirde düzenlenen diğer organizasyonlarda karşılaşabileceğimiz isimlerden bir hayli farklı. Bunun için öncelikle kendi adıma teşekkür ederim. Böyle bir festivale başlama fikri nasıl ortaya çıktı ve her sene daha görkemli isimlerle devam etmeyi nasıl başarıyor?
İST. Festival, sanatın farklı disiplinlerini tek çatı altında toplamanın yanı sıra geniş bir perspektif ile sanatı kucaklıyor. Formatımızın temelinde çok çeşitli disiplinlerin bir araya gelmesi ve farklı sanat formlarının deneyimlenmesi var. Her yıl teması değişse de festivalin başından beri tek bir ortak amacı var; kültürlerarası diyaloglar kurmak. Davet ettiğimiz kişilerin alanında öncü olmasına ve izleyiciye ilham vermesine özen gösteriyoruz. Festival kapsamında katılımcılar birbirlerinden ilham alıyor, hatta yeni işbirliklerinin temelleri atılıyor.

1 2 3