Kardiyo çalışması yapanların en iyi dostu koşu bantları dersek yanılmayız. Birçoğumuz koşu bandını tercih ediyor, fakat açık hava koşusunun azımsanamaz faydalarını da unutmamak gerekiyor.

Açık hava koşusu mu koşu bandı mı?

Aslında ikisininde artıları, eksileri olduğunu söylemek mümkün. Ancak koşu bandında koşmanın dezavantajları yok değil. Öncelikle koşu bandından başlayalım. Bant üzerinde koşarken, sabit kalmak zorundasınız. Sabit kaldığınız için aynı hareketleri tekrar etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca vücut ağırlığınızı daha çok vereceğiniz için daha çabuk yorulma meydana gelecektir. Bu nedenle daha çabuk yorulmuş ve daha az efor sarf etmiş olursunuz.

koşu bandı

Ancak açık hava koşusunda bu durum farklıdır. Çünkü dışarıda koşarken arazi değişikliği, rüzgar direnci ve diğer dış etmenler sizi daha fazla zorlayacaktır. Koşu bandında, bant size istemeden bir itiş gücü verecektir. Ayrıca belli bir alana bağlı kalınmadığı için, açık havada vücut istediği yöne hareket edebilecek, daha özgür davranabilecektir. Bu da daha fazla efor sarf etmek anlamına gelir.

Oksijen tüketimi

Bir açık hava koşusunun tartışmasız gerçeği, temiz hava. Dışarıda yaptığınız koşuda, bant koşusuna göre daha fazla oksijen alırsınız. Bu da sizi ve bedeninizi olumlu yönde etkiler. Çünkü spor yaparken alınan oksijen daha fazla ve daha hızlı yağ yakımına yardımcı oluyor. İçinizi titreten soğuk havada antrenman yaptığınız zaman, daha fazla ısı üretebilmek için daha hızlı hareket edersiniz. Daha yüksek hızlar da daha fazla kalori yakımı demektir. Avrupa’daki çeşitli fitness salonları üzerine gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, salonlardaki havanın kalitesi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. İç mekan havasında yüksek seviyelerde bulunan formeldehit, karbonoksit ve toz partikülleri, egzersizden elde edilen verime zarar veriyor. Egzersiz sırasında temiz hava almanız daha sağlıklı olduğundan, açık havada egzersiz yaptığınızda aldığınız nefesin kalitesi, egzersizinizin daha verimli geçmesini sağlayacak.

koşu

Koşu bantlarının aslında en büyük avantajı tüm kontrolün sizin elinizde olması. Eğimi, hızı ayarlamanız mümkün. Bunun dışında önünüzdeki bilgi ekranından, koştuğunuz süreyi, mesafeyi, harcadığınız kalori miktarını görmeniz mümkün. Bunun dışında bir de koşu bandında sakatlanma riskiniz, açık havadakine göre daha düşüktür. Çünkü düz ve koşu için uygun bir zeminde koşuyor olursunuz. Ancak dışarıda yaptığınız koşuda çevresel faktörler nedeniyle sakatlanmalar meydana gelebilir. Ancak, biz yine de açık havada koşmanızı öneririz. İyi koşular…