Tabure Coffee semt tabularını kırıp, Kızıltoprak sakinlerini üçüncü nesil kahveyle buluşturuyor.

taburee-2

Moda, Karaköy, Galata, Nişantaşı nereye kadar… Bu dört semtte oturmayan insanlar iyi kahve içmek için illa bir vasıtaya mı binmek zorunda? Bizce artık “hayır!” Çünkü bu üçüncü nesil kahve çılgınlığı tabir-i caizse bir sarmaşık gibi büyümeye devam ediyor. Bu sefer kahvenin dumanı Kızıltoprak’tan tütüyor. Neden dersiniz? Işıl ve Berkay Yalçın çifti Fener, Balat, Caddebostan, Moda derken her yere bakmışlar. Dükkân bulmanın hayli zor olduğunu gördüklerinde ufak bir anket yapmışlar. Bu ankette Kızıltoprak galip gelince, “Neden olmasın?” deyip işe koyulmuşlar. Yalçın çiftinin dört – beş alternatif arasından “Tabure” adını seçmesinin de bir nedeni var. Bisiklet, tabure gibi Google aramalarında mekânın içerisinde olan tabureleri görüp çok beğenmişler. Altlarına pedal da ekleyip yenilerini sipariş ederek bu tabureleri daha da özgünleştirmişler.
Mekânın dekorasyonu, aslında ağırlıklı olarak fuar tasarımları üzerine çalışsa da, kuzen kontenjanı nedeniyle ihaleyi mecburen üstlenen Standart Tim’e ait. Duvarlardaki en dikkatimizi çeken detaylardan biri de kahve türlerini anlatan çizimler oldu. Örneğin mocha’da ne kadar kahve ne kadar süt ne kadar köpük olduğunu anlatan çizimler var. Böylece siz de kendi damak tadınıza uygun olana daha kolay karar verebiliyorsunuz. Diğer iki duvarda da ressam Tahir Erdal imzalı çizimler var. Tabure’nin alanı 20 metrekare olsa da sanata yer vermeyi ihmal etmemiş anlayacağınız. Mahalleli ise halinden hayli memnun, sokağa üçüncü nesil kahveci açılmasının mutluluğunu yaşıyor. Tabure şimdiden sabah ve öğle kahvelerinin tek adresi olmuş. Özelikle sabah erken saatlerde işine gidenler için saat 7.30’u vurdu mu mekân kapılarını açıyor ve müdavimlerini kafeinden mahrum bırakmıyor.
Işıl Yalçın uzun yıllar büyük kurumsal şirketlerde çalışan, Berkay Yalçın ise son olarak Kaş’ta otel işletmeciliği yapmış isimler. Bugün açtıkları kafelerinde başka kimse yok sadece ikisi çalışıyor. Peki, “Bu kahve eğitimi nereden geliyor?” derseniz, Dünya Baristalar Şampiyonası’nda hakemlik görevi yapan Şerif Başaran’dan aldıkları eğitim onları bugünkü iddialı konumlarına getirmiş.
Biz Tabure Coffee’nin Kızıltoprak’ta attığı bu cesur adımdan hayli memnunuz. Havaların da güzelleşmesiyle birlikte soğuk kahvenizi alıp, ufak ufak Kalamış Sahili’ne doğru yürümenizi tavsiye ediyoruz.

1 2