Karletto, dünyada da giderek popülerleşen “Pop Up” restoranların İstanbul’daki temsilcisi. Ayrıca terasların keyfini çıkarmaya başladığımız şu günlerde es geçilmemesi gereken bir durak.

karletto-g

Dünya son aylarda Kopenhag’ın en popüler restoranlarından biri olan Noma’nın kısa bir süreliğine Avustralya’yı ziyaret etmesini konuşuyor. Ünlü mutfakların kısıtlı zaman dilimlerinde de olsa başka ülkelere taşınması yeni değil, ancak biz İstanbullular için bu farklı bir konsept. Karaköy’deki The House Hotel’in terasında Ekim ayına kadar varlığını sürdürecek Karletto da bu türün en önemli temsilcilerinden biri. Açılış günü sohbet etme şansını yakaladığım şef Carlo Bernardini de bu fikrin oldukça heyecan verici olduğunu düşünüyor. “İstanbullular’ın böyle bir konseptle tanışmaları için iyi bir fırsat. Kısa bir süreliğine olsa da yeni bir mekân ve mutfakla tanışma şansını yakalıyorsunuz çünkü. Bu da şehre karşı duyulan heyecanın hiçbir zaman bitmemesine katkı sağlıyor.”
Eskiden Sümerbank’a ait olan binanın mimarı da bir İtalyan, dolayısıyla Karletto’nun kendisine burayı mesken edinmesine şaşmamalı. Bu arada ismin hikâyesini merak edenler için Bernardini bizimle ufak bir anekdot paylaştı: “Annem küçükken bana ‘Carletto’ diye seslenirdi. Ancak restoranımız Karaköy’de yer aldığından ufak bir kelime oyunu yaparak ismi Karletto olarak değiştirdik.”
Terasından Aya Sofya’yı, Topkapı Sarayı’nı ve Avrupa ile Asya kıyılarını gözlemleyebileceğiniz mekânın mutfağı da manzarası gibi eşsiz. Eşsiz kelimesini abartılı bir sıfat olarak algılamayın zira Bernardini, mekân sadece Ekim ayına kadar varlığını sürdüreceği için gerçekten özel ve benzersiz bir menü yaratmak istemiş ve bunda da başarılı olmuşa benziyor. Cipriani, Aqua ve Le Cirque gibi dünyanın sayılı en iyi restoranlarında görev yapmış şefin bu pop up konseptini kaçırmak istemeyeceksiniz.

NE YENİR? Teras ve bar konsepti üzerine kurulan Karletto’da menü, sıcak ve soğuk paylaşım tabakları ve tatlılardan oluşuyor. Yemeğinize İtalyan usulü mezeler olan cichetti’lerle başlayabilirsiniz. Trüflü bal ve ricotta, kimyon ve yeşil elma cipsi gibi seçenekler de denenmeye değer. Kuşkonmaz, pancar ve kinoa ile hazırlanan lezzetler ise favorilerimizden. Sıcak ve soğuk başlangıçlar 28 – 48 TL arasında değişiyor. Ana yemeklerde klasik İtalyan lezzetlerinden biri olan tagliolini (44 TL) kaçırılmamalı. Tam bir Kuzey İtalya simgesi olan Aperol Spritz (26 TL) ise bu kez sorbe olarak karşımızda.

Vault Karaköy, The House Hotel,
Arap Cami Mah. Bankalar Cad. No: 5, Beyoğlu,
0212 252 2728
07.00 – 23.00