Dünyaca ünlü miksolog Kenji Jesse’yi Mixmondial etkinlikleri nedeniyle Türkiye’de ağırlıyoruz. Fırsat kaçar mi? Biz de Trendsetter İstanbul olarak Kenji’nin kapısını çaldık elbette.

kenji1

Image 1 of 2

Miksoloji sizin için nedir? Sanat mı, meslek mi, hobi mi?
Benim için miksoloji barmenliğin bir yönü. Barmenlik de ev sahipliği yapmak, bardaki herkesle ilgilenmek ve mekândaki atmosferin “sıkı”lığından emin olmaktır. Miksoloji aynı zamanda harika bir içecek hazırlama yeteneği ya da sanatıdır. Bunu becerebilmek için başta alkol olmak üzere buzun termo-dinamiğini, farklı tekniklerin yaratacağı etkiyi ve malzemelerin dengesini kavramak gerekir. Bir miksolog ancak o zaman tek tek herkesin damak tadına hitap eden içecekler hazırlayabilir.

Miksolog olarak kariyerinize nasıl başladınız?
Benim geçmişimde hiçbir şeyin değilse bile eğitimin önemi büyük… Bir kaç yılımı seyahatle ve barmenlikle geçirdikten sonra kendimi Diageo’da ESP denen (Every Serve Perfect – Her Servis Kusursuz) bir staj ekibinin içinde buldum. Bize öğrettikleri arasında barı ve barmeni ilgilendiren her konu vardı. Bu eğitimin en güzel yanı da her günü yepyeni bir mekânda geçirmemdi ve her seferinde yeni bir beceri kazanmış ya da yeni bir püf noktası öğrenmiş olurdum. İnsan 12 yıl dünyayı dolaşınca bir şeyler öğreniyor.

Bugüne dek hiç ödül aldınız mı?
Benim işim artık çalıştığım markanın barmen eğitimi, kokteyl yarışmaları ve yine aynı markanın ev sahipliğini üstlendiği etkinliklerle ilgili olduğu için, barın arkasına geçecek zamanım olmuyor. Zaten bu yüzden aldığım ödül de yok! Ancak şu da var ki, tüm dünya üzerinde binlerce barmene ilham vermiş olmak, tam da benim ihtiyacım olan ödüldü zaten.

Leziz bir miks hazırlamanın herhangi bir formülü var mı? Yoksa bu, miks’i hazırladığınız andaki ruh halinizle mi ilgili?
Benim hazırladığım bir kokteyl formülü var ama herkesin damak tadı kendine özel olduğu için, o formül ancak bir şablon olarak kullanılabilir. Bir içecek hazırlarken barmenin dikkate alması gereken bazı konular vardır. Örneğin içeceği kime hazırlıyorsa o kişinin içki ile ilgili kişisel beğenileri, mekânın atmosferi, günün hangi saati olduğu, mekânın konumu, mekânın kalabalığı gibi konular, barmenin hedefi tam 12’den vurması için önemlidir. Barmenin sihri budur!