magnolia

Magnolia Culture
Magnolia Culture, Yelda Elmas ve Zeynep Türkkan birlikteliğiyle kurulan, kitabın merkezde olduğu bir konsept mağaza. İlk Magnolia Culture mağazası Galata Kuledibi’nde açılmasına rağmen, butik Beyoğlu’nun gidişatına ayak uyduramamış ve çareyi Nişantaşı’na taşınmakta bulmuş. Magnolia Culture hakkında merak ettiklerimizi konuştuğumuz Zeynep Türkkan; “Beyoğlu’ndaki ilk butiğimizi açarken çok umutluyduk. Mağazamızın bulunduğu konum, Kule’nin aşağılarında, Tophane’nin biraz daha yakınlarındaydı. Orayı çok sevmemize rağmen bölgenin kendi halkı tarafından bile zor kabullenildiğimizi gördük. Beyoğlu, gelen insan profili bakımından zengin bir çeşitliliğe sahip olmasına rağmen, bölgede yaşayanların çoğu dışarıya oldukça kapalı” diyerek, bir bakıma hayal kırıklığı yaşadıklarını da belirtiyor.
Ağırlıklı olarak yabancı dilde mimari, moda, yemek, sinema, fotoğraf dallarındaki sanat kitaplarına ve şehir konulu kitaplara yer veren Magnolia Culture’ın şirin dükkânında sınırlı sayıda basılmış kitaplarla da karşılaşabiliyorsunuz. Taschen, Thames&Hudson, Flammarion, Rizzoli, Phaidon ve Boyut Yayınları, Magnolia’nın çalıştığı başlıca yayınevleri arasında. Dolayısıyla butikte bulunan kitap niteliğini az da olsa tahmin edebiliyoruz. “Coffee table book” olarak tabir edilen kitaplardan oluşan özel seçkilere de ulaşabiliyoruz bu butikte. Ayrıca Magnolia Culture, yurt dışından sipariş ettiğiniz kitapları da mağazaya getirtiyor veya size ulaştırıyor. Bu alternatiflerden hangisini tercih edeceği ise okura bırakılıyor.
Magnolia Culture’da kitapların yanı sıra özel olarak üretilen tasarım objeler de bulunmakta. Ancak bu tasarım objelerin her biri kitaplarla uzaktan ya da yakından bir şekilde ilişki kurmayı başarmış ürünler. Örneğin; tasarımını cam sanatçısı Felekşan Onar’ın yaptığı ve sınırlı sayıda üretilen hayvan temalı kitap tutacakları, tasarımcı Arzu Dalbasar’ın el yapımı ahşap kutuları ve kitap okuma lambaları çok seviliyor ve ilgi görüyor.
Mağazanın ortakları Yelda Elmas ve Zeynep Türkkan her kitaba, insanın kendi kişiliğinin birer temsilcisi olarak bakıyor. İkili, Magnolia Culture’daki amaçlarını, misafirlerine farklılık ve kaliteyi bir arada sunmak, butiğe geldiklerinde keyifli bir deneyim yaşamalarını sağlamak ve kitabın dekoratif bir öge olarak bile evlere girmesine vesile olmak şeklinde açıklıyor.

Teşvikiye, Hüsrev Gerede Cad. No: 94, Şişli
0212 227 6923

1 2 3 4 5