Kahve içmenin bir keyif olduğunu düşünen, misafirlerine şekersiz ve farklı tatlar sunan LOL Coffee Roasters, kahvecilik anlayışına yeni bir boyut getiriyor. 

 

Son yıllarda giderek artan kalabalığı ve ev sahipliği yaptığı birçok mekânla eğlencenin uğrak adreslerinden biri haline gelen Karaköy’de, “3. Dalga Kahveciler” kervanına bir yenisi daha eklendi: Lol Coffee Roasters. Mekânın ortağı ve proje yaratıcısı Serkan İpekli, 2003 Türkiye Barista ve Alkollü Kahve Şampiyonu. İpekli, LOL Coffee Roasters’ı 1,5 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıkarmış. Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ın hemen başında bulunan ve sıra dışı logosuyla dikkat çeken mekânda, iç tasarım tamamen demir ve ahşaptan oluşuyor. Artık pek çok yerde görmeye alıştığımız endüstriyel tasarımdan kaçınılmış.

Mekâna girdiğinizde kendinizi hayli yoğun bir kahve kokusunun içerisinde buluyorsunuz. Menüde bulunan birkaç içecek dışında her şey Serkan İpekli ve ekibi tarafından saatler süren bir çalışma sonucu misafirlere sunuluyor. Şeker yerine doğal tatlandırıcı olarak Stevia bitkisi tercih ediliyor. Hatta “Dik dur eğilme, şekere karşı yenilme” sloganları bile var! Şeker kullanmadan kahveyi tatlandırmayı başarmış gibi görünüyorlar. Örneğin menüde bal kabağı ile yapılmış, şekerini ve aromasını ondan alan bir pumpkin spice latte içmeniz mümkün. Kahvenin siyah içilmesinden yanalar. Kahvenize süt ilave etmek istediğinizde, önce sütsüz denemenizi ve yaptıkları kahvelerin sütsüz de içilebileceğini iddia ediyorlar. Aslına bakarsanız genellikle haklı çıkıyorlar… Bugüne kadar müşterilerin yüzde 90’ı verilen kahveyi süte ihtiyaç duymadan içmiş ve müdavimi olmuş. Ancak değişik bir lezzet arıyorsanız mekânın yıldız kahvesi New Orleans. Normalde buzlu suyun içinde varillerde demlenerek hazırlanan New Orleans, burada meşe fıçının içinde oda sıcaklığında saatlerce demlenerek hazırlanıyor. Meşenin aromasıyla birleşen kahve, daha yumuşak içimli hale geliyor.

Eğer kahve sevmiyorsanız farklı baharat ve bitkilerden oluşan, Kyoto yöntemi ile 30 saat boyunca demlenen sağlıklı soğuk çaylar da mevcut. Ayrıca kendi mutfaklarında hazırladıkları tarte tatinler ve sandviçler de ilgi çekici. Bunları hazırlarken tamamen yerli ürünler kullanmaya özen gösteriyorlar. Kahvaltılarda ve sandviçlerde servis ettikleri ekşili maya ekmeğini Serkan İpekli’nin İngiliz arkadaşı Tom yapıyor. Tom’un hazırladığı ekmekler oldukça ilgi görüyor.

1 2