Hayvan anne ve babaları olarak seyahatlerimiz için hep iki organizasyon yapmamız icap ediyor. Bizle gelseler de , şehirde kalsalar da ayrı ve özenli bir organizasyon gerekiyor. Aysın Önen bu ay, Türkiye’nin en lüks konaklama ve bakım hizmetini sunan Akatlar’daki kedi oteli Petingen’i anlatıyor. 

 

Köpeğimden hayatta ayrılmayacağım deyip gerçekten bir hayat boyu sadece köpeğinizi kabul eden yerlerin konaklama hizmetlerinden yararlanarak tatil yapabilirsiniz. Bu tür yerlerin sayısı Türkiye’de de artıyor ve dudak bükebileceğiniz yerler değil; mesela Hilton İzmir köpeğinizi odanıza kabul ediyor, geçen yaz bizzat şahit oldum.
Köpek söz konusuyken, yanınıza alamadığınızda da şartlar kediden biraz daha esnek. Hem şehirde daha çok köpek pansiyonu, oteli var hem de köpek dışarıda arkadaşlar edinebilen, başka evlerde konuk edilmekten şikâyet etmeyen, dolayısıyla dostlara emanet edilebilir bir canlı. Kedi ise, yaşadığı ortama bağlı, kendini o alanda güvende hissediyor. Evinden çıkarılmaktan, tanımadığı kokuların bulunduğu başka ortamlara taşınmaktan hoşlanmıyor, huzursuz oluyor. Dolayısıyla, çok nadir görülen köpek karakterli kedilerden biri düşmediyse nasibinize, kediyi seyahate götürmek ‘sürüklemek’ anlamına geleceğinden, her yönden güvendiğiniz birinin evinizde kedinizle kalması; en kötü durumda en az günde bir kez onu kontrol edecek, su ve mamasını tazeleyecek, tuvaletini temizleyecek birine emanet edilmesi en uygun çözüm oluyor.

Kedinizi emanet edebileceğiniz sorumlulukta biri yoksa çevrenizde, sürekli gözetim altında bulunacağı bir arkadaşınıza, pansiyona veya otele taşımanız tavsiye edilir. Çünkü, yine tecrübeyle sabit, bu çevik arkadaşlar aynı zamanda pek de sakar olabiliyorlar. Bir sabah kedimi kalçasını kırmış olarak bulmuştum mesela. Nasıl, ne zaman olduğunu hiç bilemedim. Aynı zamanda, kronik sağlık sorunu olan kedilerin sürekli gözetim altında bulunmaları da en doğrusu olur. Sağlık sorununa basık burunlu ırkları, strese bağlı kristalleşme sorunu yaşayan erkek kedileri vb. de katmalısınız.
22 yıldır hayvanların ve hayvanlı insanların hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve hizmetler üzerinde çalışan Müjde Coşkun ile sektörde 10 yıllık geçmişe sahip Doruk Hatipoğlu’nun kurduğu kedi oteli Petigen’de ortam, kedi sahipleri kadar, belki onlardan daha çok, nevi şahsına münhasır kedigillerin beklentilerine uygun biçimde düzenlenmeye çalışılmış. Müjde Coşkun, Türkiye’nin ilk ve tek deluxe kedi oteli olarak tanımladığı Petigen’i kısaca şöyle anlatıyor: “Tamamen bir kedi gibi düşünülerek hazırlanmış bir mekân. Birbirleriyle temas edemiyorlar ama birbirlerini görüyorlar. Kedi, evinden başka yerde rahat edemez ama bize gelen kedilerin stres süresi 24 saat, daha sonra kendilerini sevdirmeye ve kuyruklarını sallayarak yatmaya başlıyorlar.”
Bu kısa adaptasyon süresinin kedinin evindeki düzenine mümkün olduğunca sadık kalınmasıyla ve her kedinin talebi olan taze su gibi detaylara önem verilmesiyle ilgisi var elbette. Petigen’de, kediniz kendi mamasıyla beslenmeyi sürdürebiliyor, su iyi bir markanın damacanalarından otomatik su kaplarında veriliyor, kum tipinde tercih belirtiyorsunuz, ayrıca tüy taranması, göz akıntısının temizlenmesi gibi günlük bakım talepleriniz de karşılanıyor.
7/24 izlenen bir yer olduğu için en ufak sağlık sorunundan anında haberdar oluyorsunuz. Temizlikte dezenfektanların yanı sıra ozon temizleyicisi kullanılıyor, ayrıca dakikada dört kez mekânın havasını dışarı atan bir havalandırma sistemi mevcut.

Akatlar’da bulunan Petigen’in bir de petshop’u var. Hayvan satılmayan petshop’ta diş fırçasından taşıma çantasına 2.500 farklı ürün bulabiliyorsunuz. “Türkiye pet ile çok yeni tanışıyor. Kedi köpek seven bir millet olmamıza rağmen onların da duyguları olduğunu düşünemeyen, hatta fiziksel acı çekmediklerini zanneden bir toplumuz. Madem ortak bir yaşam sürdürüyoruz, fiziksel farklardan gelen sorunları çözmek bizim işimiz” kararlılığıyla ve tecrübenin verdiği güvenle hareket eden ortaklar, ilkbaharda İstanbul’da bir de köpek oyun parkı açmak için son hazırlıklarını yapıyorlar. Beykoz’daki 4,5 dönümlük arazide kapalı ve farklı oyun alanları, küçük bir kafe bulunacak ve randevu sistemiyle çalışılacak.

0212 352 1822
kedioteli.petigen.com

 

Petigen’de günlük konaklama bedelleri:
• Deluxe Odalar (1×1,5 m genişlik, 2,5 m yükseklik): single 75 TL, double 95 TL
• King Suite (1,3×8 m genişlik, 2,5 m yükseklik): single/double (aynı odada 1 veya 2 kedi) 135 TL, ilave kedi farkı +20 TL (maksimum 5 kedi)
• Uzun süreli kalışlar için fiyat ayarlaması yapılabiliyor.