Gümüşsuyun’daki yeni şubesiyle Ali Ocakbaşı, Anadolu’nun lezzetlerini İstanbul’a taşıyor.

ali-ocakbasi-g

Bundan böyle Karaköy, Amsterdam ve Gümüşsuyu arasında bir bağlantı kurmanız istendiğinde aklınıza Ali Ocakbaşı gelecek. Babalarından devraldıkları restorancılık mesleğini yurt içinde ve yurt dışında devam ettiren Okan ve Volkan Akkaş kardeşler, İstanbul ve Amsterdam’da açtıkları şubeleriyle yetinmeyip ileride Viyana ve Londra’da da Ali Ocakbaşı bayrağını dalgalandıracak. Ancak bizi asıl ilgilendiren atılımları, İstanbul’daki yeni Gümüşsuyu şubeleri.
Ocakbaşı kültürünü modern şekilde yorumlayarak geleneksel Türk lezzetlerine sahip çıkmayı amaçlayan Ali Ocakbaşı’nın en büyük artılarından biri, klasik ocakbaşı ortamının modern bir şekilde dekore edilmesi. Ali Ocakbaşı’nın menüsünde karşınıza çıkan yemeklerin çoğunun malzemeleri ülkenin dört bir yanından geliyor. Sezonuna göre Tekirdağ, Trakya veya Balıkesir’den alınan kuzu eti, Adana ve Kahramanmaraş’tan gelen baharatlar, Erzincan’ın tulum peyniri, Ezine’nin beyaz peyniri ve Çubuk turşuları ile Anadolu’nun zenginliğini Gümüşsuyu’na taşıyorlar. Tedarik edilen ürünlerin bölgesel dağılımı da doğal olarak belirli dönemlerde mekân menüsünde küçük değişiklikler yapılmasına olanak sağlıyor. Yani ileride Ali Ocakbaşı’nın menüsünün mevsimsel olarak değiştiğini, yaz ve kış aylarına özel yemeklerin de eklendiğini görebilirsiniz. Bu değişimin ilk örneği ise geçtiğimiz günlerde menüye eklenen, iç malzemesinde kokoreç kullanılan ve fındık lahmacunu andıran fındık kokoreç.

NE YENİR? Ali Kebap, Ali Pirzola, küşneme ve şaşlık gibi klasiklerin her zaman sevildiğini bilen Akkaş kardeşler, müşterilerinin ocakbaşı ve taş fırın ürünlerine atlamadan önce mutlaka mezeleri de tatmaları gerektiğini belirtiyor. Abagannuş, köpoğlu (16 TL), muhammara, çiğ köfte, acılı sıcak veya soğuk ezme salatayı karnınızı kebaplarla doldurmadan önce tatmanızda fayda var. Ara sıcak tercihinizi de çöp şiş, ciğer şiş ve uykuluktan (34 TL) yana yapabilirsiniz. Tatlı olarak peynirli irmik tatlısını (15 TL) tavsiye ederiz. Ali Ocakbaşı’nda iki kişi, alkollü içecek dâhil toplam fiyat ortalama 180 TL.

İnönü Cad. No: 22/1
Gümüşsuyu, Beyoğlu
0212 293 6732-60
11.30 – 23.00