Karaköy’ün orta yerindeki Fransız Geçidi’yle komşu konsept mağaza Brandzoo’yu açılış tarihi sebebiyle belki şehrin yenisi olarak gösteremeyiz. Ancak sürekli yenilediği markaları ve değişen tasarımıyla kendini “taze” tutmasını da biliyor. Brandzoo tıpkı İstanbul gibi. 

 

brandzoogal

Image 1 of 4

Cumhuriyet döneminde yapılmış bir İtalyan iş hanı şimdilerde İstanbul’un en hip “department store”larından birine, Brandozoo’ya ev sahipliği yapıyor. Dört farklı ortak Tuba Alkan, Gül Özbek, İris Kahyaoğlu ve Birçim Akfırat tarafından kurulan mağaza böylece farklı ruhları ve kişilikleri yansıtıyor. Markanın Karaköy’e konuşlanmış olmasının sebebi de aslında çok açık. Dört ortak yaptıkları her işin bir ruhu olmasını savunuyor, dolayısıyla Karaköy’ün bunu tamamlayabilecek en iyi nokta olduğunu düşünmeleri de garip değil. Londra ve Berlin gibi şehirlerden Brick Lane ve Kreuzberg’i çağrıştırdığından Karaköy’ün onlar için biçilmiş kaftan olduğunun da altını çiziyor İris Kahyaoğlu. Karaköy’ün bilinmez çehresinin kendilerine cazip geldiğini söylüyor Kahyaoğlu ve ekliyor: “Eski İstanbul mahallelerinin ruhu burada korunmaya devam ediyor.” Anlattığı hikâye de bununla örtüşüyor. Dört ortak mahalleye taşındıklarında komşu esnaf kendilerine çok yardımcı olmuş.
Mağaza içinde bulunan markalar ve ürünler ise hayli geniş bir yelpaze sunuyor. Brandzoo’da tasarım kıyafetler ve gözlüklerin bulunduğu Tabe Kıyamet koleksiyonunun yanı sıra Kahyaoğlu’nun kendi çocuk markası Huysuz Vişne, Özbek’in kâğıttan esprili şeyler üretimleri Kâğıttan Şeyler ve Birçim Akfırat’ın el yapımı Pack Neşeli adlı markası bulunuyor.