İster hafif tempolu yürüyüşler yapın ister performans sporcusu olun, aradığınız yardımcı alet bu olabilir.

sporgaleri2

Image 1 of 3

Spor yapmamızın birçok nedeni var. Bazılarımız sağlığını korumak, yaşam kalitesini az da olsa geliştirmek için egzersiz yaparken, bazılarımız daha çok performans odaklı egzersizler yapmayı tercih ediyor. Daha açık olmak gerekirse bazılarımız hafif tempolu yürüyüşler yaparken, bazılarımız GPS’li saatler takıp her yaptığı antrenmanın notunu tutarak, ayağına geçirdiği en hafif ayakkabılarla daha hızlı koşmaya çalışıyor. Bu ayki yazımda, her seviyede sporcunun kullanabileceği müthiş faydalı bir alet olan Compex kas stimülatörlerini incelemeye çalışacağım.
Kas stimülatörü kavramı ile ilk tanıştığımda ve çevremdeki insanlara bahsettiğimde aslında birçok insanın bu ürün çeşidi ve mantığı hakkında TV’deki satış kanalları vasıtasıyla bilgi sahibi olduğunu fark ettim. Ne yazık ki konu açıldığında, mayolu bir bayanın poposunu sallayarak eriten dandik bir alet veya koltukta oturmuş “six pack”in kralını, karnına bağladığı dandik bir kemerle yaptığını iddia eden bir ağabey, verilen örneklerin en akılda kalanlarıydı. Ne yazık ki diyorum çünkü kendim çok faydasını gördüğüm için bu konuyu çok önemsiyorum ve dandik pazarlama tekniklerine yem olmaması gereken önemli bir yardımcı olduğuna inanıyorum.
Kas stimülasyonu veya elektrostimülasyon tıbbi bir yardımcıdır. İlk kullanım alanı fizyoterapi ve fizik tedavidir. Yani bir sakatlık sonrasındaki rehabilitasyon döneminde zayıf kalan kasların elektik akımlarıyla uyarılmasına ve eklemlere çok yük bindirilmeden kasların çalışmasına yardımcı olan bir metottur. Hatta böyle bir deneyim yaşamış hemen hemen herkes bu uygulamayı tecrübe etmiştir. Tabii doktor olmadığım için bu konuda ukalalık yapacak değilim. Bizi ilgilendiren bölüm, böyle bir uygulamanın yani teknolojinin, İsviçreli bilim adamları tarafından avuç içi büyüklüğüne getirilmiş olması ve her spor meraklısının evine girmeyi başarmasıdır. Dilerseniz konuyu soru-cevaplarla konuyu anlatalım.