Resimlerinde yarattığı masalsı dünyalarda büyük bir ustalıkla yalın gerçekliği var eden Alman sanatçı Karin Kneffel’in Türkiye’deki ilk sergisi Dirimart’ta açıldı.

Sanatçı, 23 Kasım’a dek görülebilecek bu sergi için “Arkamı yaslayacak bir duvara ihtiyacım var” adını verdiği özel bir seri yarattı. 1957 doğumlu Kneffel, özellikle tekil objeleri ele aldığı işlerinde anın durağan gerçekliğini vurguluyor. Natürmortları ile manzaraları benzersiz bir güzelliğe, hatta zaman zaman büyülü ışık oyunlarına sahip olan Kneffel’in tüm eserleri düşünüldüğünde, sanatçının gerçekliği bağlamından koparmadan masalsı hale getirmeyi tercih ettiği ortaya çıkıyor. Kneffel böylece, resim izleyicileri olarak bizi, alışılagelmişe karşı uyarıyor. Resimlerine bakanların, onun, anı ve gördüğü şeyi dışarıdan bakarak resmeden bir göz olduğunu unutmamasını istiyor. Kneffel’in imzası yerine geçen camdaki su damlacıkları/buğu ve ardındakilerle yarattığı resimler, “aslolan huzursuzluktur ve yabancılıktır” kabilinden, yumuşak tonda dile getirilen bir manifesto hissi uyandırıyor. Bir diğer ana figürü olan köpekler (köpekler ve halılar/kilimler/zeminler, köpekler ve çimenler, köpekler ve tarlalar, köpekler ve köpekler) de sanatçının, güven içinde ait olduğumuzu düşündüğümüz yerlere ilişkin olarak hissettiğimiz anlık ama bir o kadar da biteviye huzursuzluğu vurgulama aracı. (Tabii köpekleri çok sevdiğini de eklememiz lazım!)

Kneffel’in sergisinde büyük bir hayranlıkla izlediğimiz her görüntü bizi dışarıda kalmaya zorluyor ve böylece gördüğümüz şeyin bir realite değil realitenin, sanatçının zengin ve karmaşık dünyasındaki izdüşümü olduğunu algılamamızı sağlıyor.

www.dirimart.org