Misafirleri için her zaman ilkleri gerçekleştiren Kanyon, Türkiye’nin en ünlü restoranlarına ev sahipliği yaptığı POP UP RESTORAN KONSEPTİ ile şehrin tadını değiştirmeye devam ediyor. Dude Table organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinliklerde Mart ayında Welldone’a Alaçatı’dan İmren konuk oluyor.

Kanyon Pop Up Restoran, yerel ürünlere ve lezzetlere verdiği değer ile öne çıkan Kanyon restoranları ile başladı. Ocak ayında Escale’e Antep’ten Kebapçı Halil Usta, Şubat ayında ise Gram’a Bodrum’dan Ent Restaurant konuk oldu. Mart ayında ise Welldone, Alaçatı’dan İmren’i ağırlıyor olacak.

Alaçatı Tatlıcısı İmren, Welldone’a şefleri Ekrem Hayri Ölmezer ve Eren Ölmezer ile misafir olacak ve lezzetlerini Welldone’ın şefi Rıza Belenkaya ve ekibi ile birlikte hazırlayıp sunacak.

Türkiye’nin yerel malzemeye değer veren restoran zincirlerinden Welldone, Alaçatı’nın yerel malzemelerini katma değerli ürünler haline getiren tatlıcısı İmren’i 10 – 11 Mart tarihlerinde ağırlıyor olacak. Rıza Belenkaya, Ekrem Hayri Ölmezer ve Eren Ölmezer tarafından hazırlanacak lezzetler ile Welldone’da Pop Up Restoran deneyimi misafirlere yaşatılacak.

Welldone’da Alaçatı Tatlıcısı İmren Pop Up menüsü, Alaçatı kahvaltısı ve tatlılardan oluşuyor. Kahvaltı menüsünde limon kabuğu reçelinden lor üzerinde karadut reçeline, Bergama tulumundan lonka, pişiden boyoza birçok Alaçatı lezzeti bulunacak. Sakızlı kurabiye, lor kurabiyesi ve sakız tatlısı da kahvaltı menüsünü tatlandırmak isteyenler için Alaçatı tadını İstanbul’a taşıyacak. Welldone & İmren Pop Up Restoran deneyimi, 10 ve 11 Mart tarihlerinde kahvaltı saatlerinde gerçekleşecek. Bu deneyimi yaşamak için Welldone’ı 0530 955 47 60 arayıp rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Projeye dair detayları Kanyon’un ve Dude Table’ın sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.