3. nesil kahve anlayışına kazandırdığı farklı boyut ile kahvede yenilikçi tatlar arayanlara benzersiz deneyimler yaşatan Federal Coffee Company, temellerini İstanbul’un en renkli noktalarından Galata’da attı.

YAZI: MURAT ATAK

Galata’yı gezenler bilir, semtin kendine has renkleri ve sokakları vardır. Hayat hızlıdır. Hiç hesapta yokken kendinizi bir yerde oturmuş, kahve içerken bulabilirsiniz. Ancak, artık Galata’da hesaba katmanız gereken bir kahveci var: Federal Coffee Company. Avustralya usulü kahve kavurma yöntemleriyle müşterilerine doğal tatlarını koruyan kahveler sunuyorlar. Federal’in ortaklarından biri Sam Çeviköz, diğeriyse Levent Koçarslan. Sam, kahve konusunda rüştünü ispatlamış ve kahve sektöründe uluslararası tanınırlığa sahip. Yetiştirdiği birçok dünya şampiyonu barista var.

Federal’in konsepti Sam Çeviköz, Levent Koçarslan ve mimar Göksu Şener’in ortak fikirleriyle oluşmuş. Sam, dekorasyonu Avustralya’daki kafelerine benzettiklerini, bu yüzden müşterilerin kendilerini Sidney’de bir kafeye gelmiş gibi hissedeceğini söylüyor. İçeri adımınızı attığınızda gerçekten çok samimi bir ortam sizi karşılıyor. Kütüphanesi, şöminesi, masaları hatta duvarları bile sizi doyumsuz bir kahve keyfine davet ediyor. Menü de Avustralya rüzgârından nasibini almış. Australian Cappuccino, Cafe Miel ve Cafe Bondi, Avustralya’nın kendine has kahvelerinden. Kahveler Sam’in elinden geçiyor, kavurma işlemini kendi yapıyor. 16 farklı ülkeden ithal ettikleri kahvelerle yenilikçi tatlar yaratıyorlar. Menüde çiğ badem, Meksika biberi, bitter çikolata, jalapeño ve baharatlarla elde hazırlanan şuruplar ve Federal’in kendine özgü blend’inden üretilen cold brew kahveli kokteyl çeşitleri öne çıkıyor. Kendilerine has lezzetlerinden Chilli mocha mutlaka denenmeli. Dört farklı çikolatanın birleşimiyle hazırlanan kahveyi yudumladığınızda önce tatlı, 15 saniye sonra ise hafif acı bir tat alıyorsunuz. Tarçın ve bal ile hazırlanan cafe miel de oldukça lezzetli. Yemek menülerinde de çoğunlukla kahveye eşlik edebilecek şeyler tercih edilmiş. Menüde dana bacon, sotelenmiş mantar ve organik yumurta ile servis edilen Avustralya kahvaltısı, fırında patates ile birlikte sunulan İspanyol omleti ve Akdeniz kahvaltısı gibi farklı kültürlere ait lezzetler bulabilirsiniz.

1 2