Kendi özel kahve karışımlarını abonelik sistemiyle müşterilerine ulaştıran Kafeingo, dünyanın en iyi kahve çekirdeklerini toplayıp, özel harmanlar yaratıyor, abonelerinin ev veya ofislerine çekirdek veya çekilmiş halde teslim ediyor. Kafeingo’nun kurucu ortakları Bertan Frayman ve İhsan Çilsal, ‘paket kahve’ hizmetlerini anlatıyor.

Kafeingo nedir? Nasıl bir konsepte sahiptir?
Cil & Fray şirketinin kurucuları olarak İngiltere’de Londra ve ABD’de Atlanta’da başlayan kahve serüvenimizde, şimdilerde Kafeingo markası ile Türkiye’de kahve severlere yepyeni bir  bakış açısı kazandırıyoruz. Üyelerimize kahvede tazeliğin önemini vurgulamak adına geliştirdiğimiz sistemimizle,
Kafeingo.com’da Türkiye’de bir ilki başardık diyebiliriz. Sipariş sistemimiz ise şu şekilde işliyor: Ayda sadece iki defa teslimat yapıyoruz. Önceden belirlenen ve internet sitemizde açıklanan teslimat tarihlerinden en fazla üç gün önce gönderilecek kahvelerimizi kavurup, paketleyip kargoya teslim ediyoruz. Yani, kavrulmuş kahve stoku bulundurmayarak, müşterilerimize sadece taze kahve içeceklerinin garantisini veriyoruz.

Harmanlarınızda hangi ülkelerin kahvelerini kullanıyorsunuz?
Kahvelerimiz Guatemala, Kosta Rika, Kolombiya, Endonezya, Hindistan, Nikaragua ve Etiyopya’dan geliyor. Şu anda elimizde kendi blend’lerimizle beraber 12 çeşit kahve çekirdeği var. Fakat çok detaylı bir çalışma yapıyoruz ve oldukça kısa bir süre içerisinde müşterilerimize daha kapsamlı bir çekirdek ailesiyle hizmet vermeye başlayacağız.

Kahve kültürüne yeni giren birine ne tavsiye edersiniz?
Kahve kültürüne yeni merak saranlara pahalı makinalar ve ekipmanlar yerine, daha uygun fiyatlara temin edebilecekleri french press, aeropress, hario v60, chemex gibi demleme ekipmanlarını tavsiye ederiz. Müşterilerimize de bütçelerini pahalı ekipmanlara harcamak yerine, kaliteli ve taze kahveye ayırmalarını öneriyoruz zaten.

İşletmenizi neden kahve üzerine kurmak istediniz?
Kahve sektörüne ilk adımımızı ailemizden aldığımız kahve kültürüyle attık. Hizmet sektörü üzerine aldığım eğitim ile bu tutkuyu birleştirip, Kafeingo Ailesi olarak kaliteli kahveyi Türkiye’deki kahve severlere ulaştırmak istedik.

Son zamanlarda İstanbul’da atağa geçen üçüncü dalga kahve akımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Popülaritesi katlanarak devam eder mi yoksa bir süre sonra tükenir mi?
Oldukça popüler olan üçüncü dalga kahve akımının Türkiye’deki kahve kültürünü ve kahveye bakış açısını oldukça değiştirdiğini düşünüyorum. Kahvenin sadece Türk kahvesinden ibaret olmadığını, aslında birçok farklı ekipman ve birçok farklı kahve çekirdeği ile değişik tatlar yaratmanın mümkün olduğunu anlamış olduk. Umarım bu akım gelişerek devam eder.

Ofislere özel gönderimleriniz de var. Biraz bu uygulamadan bahsedebilir misiniz?
Kafeingo.com üzerinden bilgi alabildiğiniz OfficeBox ile tüm Türkiye’de yüzlerce ofisin aylık kahve ihtiyacını karşılıyoruz. Anlaşmalı olduğumuz ofisler, OfficeBox ile avantajlı fiyatlardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca müşterilerimizin ofiste kolay kahve tüketebilmelerine yardımcı olmak adına Kafeingo take-away ve espresso bardaklarını da hediye ediyoruz. Perakende satışın aksine, OfficeBox’ta bekleme süresi yok ve özel bir üyelik gerektirmiyor. Siparişler ödemeleri takiben en geç iki iş günü içerisinde kavrularak, tazeliğini kaybetmeden müşterilerimize yollanıyor.

Her paketle birlikte bir de hediye gönderiyormuşsunuz…
Üyelerimize yolladığımız kutularımızın bir köşesinde her ay espresso bardağından, demleme ekipmanlarına, granoladan, kurabiyelere kadar farklı yelpazede hediyeler sunuyoruz. Hediye köşemize sponsor olan firmalara Kafeingo’nun binlerce üyesine somut olarak ulaşma fırsatı da vermiş oluyoruz. Böylece hem iş birliği yaptığımız markaların gelişimine ve duyurulmasına yardımcı oluyor, hem de abonelerimize her ay yeni bir sürpriz sunmuş oluyoruz. Örneğin bu ay kutularımıza Lotus Biscoff kurabiyelerini ekledik. Hâlâ denemeyenlere duyurulur!