Günün vazgeçilmez öğünlerinden kahvaltıyı hem yöresel hem de sağlıklı yönleriyle İstanbullularla buluşturan müptela, Mart ayının ilk günlerinde Ataşehir’de açıldı.

Yazı: Eda Bayraktar

PİKNİK HAVASINDA
Kuşkusuz dünyanın en lezzetli kahvaltısı sahip olduğu çeşitlilik ile Türk mutfağına ait. Ataşehir’de açılan Müptela da özellikle pazar günlerinin vazgeçilmezi olan bu öğünü geçirebileceğimiz yeni favori mekânlardan biri. Müptela’nın en önemli özelliği tüm Türkiye’den getirdikleri yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltıları, Ataşehir’de konumlanan yemyeşil bir bahçenin içerisinde misafirleriyle paylaşmaları. Mekâna adım attığınız anda doğayla iç içe bir atmosferde piknik yapıyormuş hissine kapılmamanız mümkün değil. Hem de şehirde oldukça azalan yeşil alan sayısını düşünürsek…

TAMAMEN MÜPTELA’YA ÖZGÜ
Müptela’nın serpme kahvaltısı mekânı ziyaret edenlerin kesinlikle denemesi gerekenlerden. Edirne’nin Ezine peynirinden Kars’ın eski kaşarına, Trabzon’un tel peynirinden biberli Arnavut loruna, ev yapımı limon reçelinden pekmezli koyun yoğurduna kadar yaklaşık 30 çeşit farklı ürünü içeren çift kişilik serpme kahvaltıya (80 TL) sınırsız çay eşlik ediyor. Serpme kahvaltının yanı sıra Kayseri’den gelen özel sucuk içi (19 TL) ve klasik peynir fondüyü mekâna özgü dokunuşlarla yorumlayarak yepyeni bir hale getirilen İtalyan fondü ise (32 TL) favorilerimiz arasında yerini aldı. Mekânın menüsünde kahvaltıya ek olarak makarna ve risotto çeşitleri, salatalar ve tatlılar da bulunuyor. Özellikle ılık olarak servis edilen Müptela ‘Bi’ kekin (18 TL) menünün yıldızlarından olduğunu belirtelim.

GÜNÜN HER SAATİNDE KAHVALTI
Mekânın Anadolu’dan, özellikle Ege Bölgesi’nden, temin ettiği yöresel ürünler ana yemeklerden tatlılara, başlangıçlardan salatalardan kadar tüm çeşitlerde kullanılıyor. Müptela’nın diğer kahvaltı mekânlarından ayrılan en önemli belki de en güzel özelliği ise sabah açılıştan akşam kapanışına kadar tüm saatlerde kahvaltı imkânını bulabilmeniz. Çay ve kahve alternatiflerinde de zengin bir çeşitliliğe sahip olan mekân hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor.